Jednym z najważniejszych punktów przegłosowanego we wtorek budżetu na rok 2019 jest zwiększenie finansowania na budowę stadionu miejskiego przy ul. Twardowskiego. Radni zgodzili się by zadanie kosztowało ponad 80 milionów złotych więcej niż przewidywało pierwotnie miasto. - Budżet uchwalony. Działamy by podpisać umowę z wykonawcą - napisał na Facebooku Prezydent Piotr Krzystek.

Budowa może zacząć się jeszcze w tym roku

Za przyjęciem budżetu na rok 2019 byli radni Bezpartyjnych oraz Koalicji Obywatelskiej. Przeciwni byli politycy Prawa i Sprawiedliwości. Jednocześnie w kuluarach radni PiS przyznawali, że zwiększenie funduszy na budowę stadionu jest konieczne, bo w tym czasie trudno będzie znaleźć wykonawcę, który podejmie się tak skomplikowanego zadania za mniejsze pieniądze.

Do drugiego przetargu na budowę stadionu przystąpiło tylko konsorcjum firm Doraco z Gdańska i PBG z Przeźmierowa. Swoją pracę wycenili na 364 mln zł, czyli o 24 mln zł mniej niż w pierwszym postępowaniu (to efekt zmian projektowych). To wciąż jednak dużo więcej niż przewidywany przez miasto budżet, czyli 282 mln zł. O tym, że magistrat będzie chciał dołożyć brakujące pieniądze spekulowano od dawna. Świadczyła o tym choćby przyjęta przez urzędników narracja, w której przypominali, że budowa samego stadionu wyniesie 261,2 w mln zł, a pozostałe koszty to m.in. przebudowa pięciu boisk treningowych (33,8 mln zł), budowa budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży (21,7 mln zł) oraz zagospodarowanie i uzbrojenie terenu (36,7 mln zł).