Samorządy w Polsce coraz szerzej odkrywają potencjał wodoru – w niektórych miastach testowane są autobusy napędzane wodorem, inne gminy stawiają na zasilanie energią z wodoru osiedli mieszkaniowych czy nawet instytucji publicznych, takich jak gminne spółki czy placówki edukacyjne. –To, co jest standardem w Europie, już niebawem w Polsce może wyjść poza ramy projektów testowych – przekonują eksperci.


„Wodór to antidotum dla miast, które borykają się z problemem smogu”

Co musi się stać, żeby wodór był realną alternatywą dla dotychczas znanych, kopalnych źródeł energii oraz np. energii z wiatru czy słońca? Eksperci mówią, że przede wszystkim, takim rozwiązaniom muszą zaufać przedsiębiorcy i samorządowcy. Jako przykład zastosowania wodoru w użytku publicznym wskazuje się przede wszystkim komunikację zbiorową. Autobusy napędzane wodorem testują między innymi Kraków czy Trójmiasto. Inna ciekawa inicjatywa to „osiedla wodorowe”. Takie osiedla powstają między innymi w Środzie Śląskiej, Śremie czy zachodniopomorskim Wałczu, który ma bardzo poważne plany energetyczne związane z wodorem.

– Szczecin jako duża aglomeracja może inspirować się innymi gminami i aktywnie prowadzić gospodarkę energetyczną, uwzględniającą wodór w planach – mówi dr hab. Marzena Frankowska, prof. US, współorganizatorka konferencji H2Szczecin – Wodór napędem regionu. – Wodór przez samorządy wykorzystywany jest w różnych celach. Podstawowy to elektromobilność. Wszędzie, gdzie produktem ubocznym jest wodór, może być on wykorzystywany jako zeroemisyjne paliwo dla komunikacji miejskiej. To jest antidotum dla miast, które borykają się z problemem smogu. W naszym regionie mamy Zakłady Chemiczne Police, mamy więc dostęp do wodoru, który po przetransportowaniu może być idealny do użycia – dodaje prof. Frankowska.

Informacja i inspiracja. Wodór to przyszłość gospodarki

Cztery sesje plenarne, merytoryczni goście, których wiedza w tym temacie jest absolutnie bezcenna, wymiana doświadczeń i planów między samorządowcami, aktywistami, naukowcami. Już 30 listopada w hotelu Coutryard by Marriott w Szczecinie odbędzie się pierwsza konferencja H2Szczecin – Wodór napędem regionu. Celem wydarzenia jest promocja wodoru jako alternatywy dla znanych dotychczas surowców energetycznych. Spotkanie podzielone będzie na panele dyskusyjne z zaproszonymi gośćmi.

– Chcemy inspirować i informować – mówi prof. Marzena Frankowska. – Po pierwsze będzie to platforma informacyjna: co już zostało zrobione w Polsce i w Europie, co jest w planach, jakie to ma znaczenie dla nauki i gospodarki. To będzie więc ważne wydarzenie dla naukowców. Przedsiębiorcy dowiedzą się, jak może wyglądać tworzenie wodorowego „local content”, jak można optymalizować koszty działania i uniezależniać się energetycznie dzięki wodorowi. Będziemy także mówić o wodorowych łańcuchach dostaw, co jest nowością dla sektora TSL. Samorządowcy dowiedzą się, czy to już dobry moment, by inwestować w komunikację miejską zasilaną wodorem – mówi prof. Frankowska.

Organizatorem wydarzenia jest klaster Metalika dla Przemysłu, a współorganizatorami Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Uniwersytet Szczeciński. Partnerzy strategiczni to ENEA oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Partner główny to Szczecińska Energetyka Cieplna, a partner technologiczny to Air Products.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zachęcamy do rejestracji na wydarzenie.