Galeria Południowa Zamku Książąt Pomorskich 12 lutego o godz. 17.00 wypełniła się nadzwyczaj liczną grupą osób zwiedzających. Przyszli oni by jako pierwsi zobaczyć wystawę Chińskiej Armii Teraktowej Cesarza Qin. O tej godzinie uroczyście została ona otwarta w obecności Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego - Jana Krawczuka, dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta - Sławomira Szafrańskiego, oraz przedstawiciela Polsko Chińskiej Izby Gospodarczej, który szczególnie zachęcił zgromadzonych do obejrzenia ekspozycji, opowiadając o swym pobycie w muzeum, w którym są zgromadzone oryginały prezentowanych eksponatów.

Niewątpliwie jest to dużej rangi wydarzenie o walorach artystycznych i edukacyjnych. Wystawa ukazuje jedno z najciekawszych odkryć archeologicznych minionego stulecia. W 1974 roku w Chinach, w pobliżu miasta Lintong, trzej chłopi, pracujący przy budowie studni, odkryli figury starożytnych żołnierzy. Archeologowie stwierdzili później, że jest to część podziemnego państwa cesarza Qin, złożonego z wielu tysięcy żołnierzy. W Szczecinie można zobaczyć repliki niewielkiej oczywiście części tej odrestaurowanej armii. Ekspozycja składa się z 60 figur terakotowych wojowników w skali 1:1, a także naczyń rytualnych z brązu, rydwanu cesarskiego z brązu i iinych eksponatów (np. pudełka na opium) z epoki. Wystawę uzupełnia film historyczny, mówiący o wydarzeniach sprzed dwóch tys. lat i historii powstania Armii Terakotowej (prezentowany na ekranie) Warto dodać, że Armię Terakotową wpisano w 1987 roku na listę obiektów światowego dziedzictwa UNESCO jako ósmy cud świata. Ekspozycję sprowadzono do nas dzięki prawie rocznym staraniom Polsko – Chińskiej Izby Gospodarczej. Jej kuratorem jest Jolanta Rybkiewicz.

Armię Terakotową zobaczyć można w Zamku do 30 marca. Bilety wstępu: są oferowane w kategoriach: normalny indywidualny - 8 zł, ulgowy indywidualny – 6 zł., rodzinny grupowy – 15 zł., grupowy szkolny (minimum 15 osób) – 4 zł. Zakup biletu umożliwia też obejrzenie wszystkich innych wystaw Zamkowych.