Na stronie internetowej zachodniopomorskiej kurii metropolitalnej ukazał się dekret o udzieleniu dyspensy od obowiązku uczestnictwa w mszach świętych tak długo jak w Szczecinie będą obowiązywały obostrzenia czerwonej strefy. Oznacza to, że brak obecności na mszy nie będzie traktowany jako grzech osoby wierzącej.


Arcybiskup Dzięga: „Proszę o modlitwę w intencjach chorych oraz o ustanie pandemii”

Dyspensa w Kościele Katolickim nie jest sprawą częstą. Wiosną została udzielona m.in. w czasie Świąt Wielkiej Nocy, ale był to czas szczytu pierwszej fali pandemii. Na stronie internetowej kurii metropolitalnej ukazał się apel skierowany przede wszystkim do osób starszych, które są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem.

„Udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta dla wszystkich wiernych Archidiecezji oraz przebywających na jej terenie, którzy zostali objęci kwarantanną, nadzorem epidemicznym lub w rzeczywistej obawie o własne bezpieczeństwo odczuwają zagrożenie zdrowia swojego oraz najbliższych, z dodaniem jednak obowiązku pobożnego przeżycia Liturgii niedzielnej, transmitowanej regularnie poprzez telewizję, radio lub Internet. Po przeżytej w domu Liturgii, proszę ponadto o modlitwę w intencjach chorych, personelu medycznego, służb państwowych i wolontariuszy pomagających w walce z epidemią oraz o ustanie pandemii” – napisał ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński.

„Szczególnej trosce polecam sakrament pokuty i pojednania”

Msza święta z katedry św. Jakuba w Szczecinie transmitowana jest w Internecie oraz na antenie Radia Plus Szczecin. Wszystkie msze odprawiane będą według standardowego programu.

„Wszystkich duszpasterzy proszę o zachowanie zwyczajnego programu duszpasterskiego w odniesieniu do liturgii Mszy świętej i posług sakramentalnych, można natomiast zmniejszać liczbę spotkań konsultacyjno-organizacyjnych w grupach wiernych. Większy akcent należy kłaść na indywidualne oraz rodzinne przygotowanie do sakramentów świętych. Szczególnej trosce polecam sakrament pokuty i pojednania” – zaznacza arcybiuskup Dzięga. 

Dyspensa obowiązywać będzie do odwołania.