Nieoczekiwany zwrot akcji przed przyszłotygodniową, pierwszą sesją sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Słynny podróżnik Aleksander Doba zdecydował się zrezygnować z mandatu radnego. Informacje potwierdzają politycy Bezpartyjnych. W przyszły piątek ślubowanie złoży więc osoba, która miała drugi najlepszy po Dobie wynik na wyborczej liście komitetu Piotra Krzystka, czyli bliska współpracowniczka prezydenta Maria Ilnicka-Mądry.

„Lepiej się przysłużę regionowi jako podróżnik”

Podróżnik zdobył prawie 10 tysięcy głosów, co było najlepszym wynikiem na szczecińsko-polickiej liście Bezpartyjnych. Jeszcze podczas wieczoru wyborczego Doba zapowiadał, że przyjmie mandat i będzie zajmować się sprawami zgłoszonymi przez mieszkańców regionu. W rozmowie z naszym reporterem przyznał jednak, że nie wybiera się na pierwszą sesję, ponieważ ma w tym czasie wcześniej zaplanowane wyjazdy zagraniczne.

Z naszych źródeł wynika, że środowisko Bezpartyjnych namawiało podróżnika do rezygnacji z mandatu po to, by do Sejmiku mogła wejść Maria Ilnicka-Mądry. Jednocześnie politycy związani z otoczeniem prezydenta Piotra Krzystka zaprzeczają, by były to przygotowania do zawarcia koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. Nie jest tajemnicą, że Aleksander Doba nie jest politykiem zawodowym i zapanowanie nad jego temperamentem mogłoby być niemożliwe.

Na profilu Bezpartyjnych pojawiło się następujące oświadczenie:

"Jako podróżnik, mieszkaniec Polic, osoba, która całym sercem czuje się ambasadorem Pomorza Zachodniego i całej Polski, podjąłem decyzję o rezygnacji z mandatu radnego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, uznając, że lepiej przysłużę się mojemu miastu, regionowi i krajowi, jako Aleksander Doba podróżnik" – czytamy. "Startowałem i wspierałem nie po raz pierwszy listę bezpartyjnych samorządowców. Jestem przekonany, że tak jak ja radzę sobie w podróżach, tak bezpartyjni samorządowcy dobrze poradzą sobie w Sejmiku, bez mnie. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy oddali glos na moją osobę. Wierzę, że zrobili to w imię głosowania za wartościami takimi jak wolność, niezależność, odwaga i pasja okrywania rzeczy nowych" – czytamy dalej.

Jacyna-Witt: „Dobra decyzja”. Geblewicz odmawia komentarza

Nagła decyzja podróżnika spowodowała, że aktualne stało się pytanie, czy Bezpartyjni będą bliżej współpracować z Prawem i Sprawiedliwością czy z Koalicją Obywatelską. Marszałek Olgierd Geblewicz odmówił komentarza w tej sprawie. Małgorzata Jacyna-Witt pochwaliła decyzję Doby:

- Tego można było się spodziewać. Dobra decyzja Pana Doby, który bardziej czuje się podróżnikiem niż politykiem. To także dobra wiadomość dla Piotra Krzystka, który będzie mieć pewność, że radny jego klubu będzie obecny na sesjach sejmiku – komentuje radna Prawa i Sprawiedliwości.

Pierwsza sesja Sejmiku odbędzie się w piątek 23 listopada. Maria Ilnicka-Mądry zostanie wtedy zaprzysiężona na radną. O godzinie 14.00 ma zostać wydane oświadczenie Bezpartyjnych w tej sprawie.