Kimmo Pohjonen to nieprzeciętny muzyk. Właściwie nie muzyk, a wizjoner … 1 kwietnia wystąpi w Teatrze Lalek Pleciuga, inaugurując Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt`2011.

Widzieliśmy już tego akordeonistę w naszym mieście. m.in. w listopadzie 2009 roku, kiedy wystąpił w ramach XIII edycji Międzynarodowych Spotkań Teatralnych Okno. Tym razem natomiast będziemy mieli okazję uczestniczyć w jego teatralnym przedsięwzięciu zatytułowanym „Żelazne Płuco”. Na scenie będzie mu towarzyszył inny fiński artysta - Ville Walo – nazywany „reformatorem sztuki żonglerskiej”.

Kimmo Pohjonen to twórca bardzo wszechstronny, autor muzyki teatralnej, filmowej, folkowej i eksperymentalnej Jest absolwentem postępowego wydziału muzyki folkowej helsińskiej Sibelius Academy, a na swoim koncie ma współpracę m.in. z muzykami z King Crimson, Kronos Quartet. Poza tym nagrywał w takich projektach jak KTU czy Kalmuk. Podczas koncertów nie tylko gra na akordeonie, ale też posługuje się swoim głosem, a czyni to w dość niekonwencjonalny sposób, traktując go praktycznie jako dodatkowy instrument. ... . Współautor spektaklu - Ville Walo to także uznany już twórca. Do swej techniki żonglerskiej wprowadził wiele niezwykłych pomysłów. Wzbogacił swe pokazy animowaniem przeróżnych przedmiotów, a swoje dokonania i metody poprowadził w stronę teatru fizycznego. W teatrze WHS przedstawia awangardowe przedstawienia, które można umieścić na pograniczu bardzo różnych sztuk.

Dwa lata temu obaj artyści rozpoczęli pracę nad przedstawieniem Rautakeuhko / „Iron lung”. Podobno zainspirowała ich do tego kolekcja starych miechów znaleziona w warsztacie emerytowanego naprawiacza akordeonów, gdzieś na północy Finlandii. Kimmo uznał, że można je spożytkować w twórczym procesie i w ten sposób uratował je przed zniszczeniem. Wkrótce później powstało przedstawienie muzyczne z elementami sztuki cyrkowej, a jego tytuł „Iron lung” („Żelazne płuco”) to nawiązanie do mechanizmu służącego do reanimacji.

 

Bilety na to artystyczne wydarzenie (w cenie 15 zł) są dostępne w kasie „Pleciugi”.