Wspólne działania na rzecz rozwoju i promocji sektora morskiej energetyki wiatrowej stanowią główną oś współpracy między Akademią Morską i PKN ORLEN. W oparciu o tę kooperację powstanie nowy kierunek studiów na uczelni.

Biorąc pod uwagę fakt, że morska energetyka wiatrowa to silny kierunek rozwoju rynku energii odnawialnej, Akademia Morska pragnie zainteresować tym tematem kandydatów na studia, studentów, naukowców czy przedstawicieli biznesu. Teraz może liczyć na wsparcie jednego z największych graczy na rynku.

Wspólne inicjatywy badawcze i naukowe, szkolenia i dydaktyka, konferencje i seminaria naukowe, promocja morskiej energetyki wiatrowej wśród społeczeństwa – to podstawowe założenia partnerstwa na rzecz rozwoju odnawialnej energii, którą można pozyskiwać w oparciu o naturalne źródła dostępne na Bałtyku. Współpraca pozwoli Akademii Morskiej i PKN ORLEN wspierać się wzajemnie, czerpiąc ze swoich doświadczeń.

Akademia Morska podjęła już pierwsze kroki w upowszechnianiu morskiej energetyki wiatrowej i zaoferuje w nadchodzącym roku akademickim 3,5-roczne studia inżynierskie stacjonarne i niestacjonarne na kierunku Inżyniera Przemysłowa i Morskie Elektrownie Wiatrowe na Wydziale Mechanicznym. Ogólnoakademicki profil studiów zapewni uzyskanie kompetencji niezbędnych w przebiegu kariery zawodowej w sektorze przedsiębiorstw oraz organów administracji publicznej, których działalność związana jest z szeroko pojętą inżynierią mechaniczną, mechatroniką, diagnostyką i eksploatacją maszyn.

– Gwałtowny rozwój technologii związanych z energetyką odnawialną, eksploatacją i serwisowaniem systemów przemysłowych oraz szeroko rozumianą morską energetyką wiatrową, zapewni miejsca pracy dla naszych absolwentów w tych sektorach gospodarki – zapewnia autor programu prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Artur Bejger, prof. AMS. – Już dzisiaj na europejskim rynku pracy brakuje specjalistów: wysoko wykwalifikowanych inżynierów związanych z szerokim spektrum eksploatacji i obsługi urządzeń i systemów przemysłowych, szczególnie w przypadku specjalności eksploatacja siłowni wiatrowych. Jest to w tej chwili bardzo nienasycony rynek pracy, w czym upatrujemy szansę rozwoju szkoleń i kształcenia na nowym kierunku – dodaje.

W ramach popularyzowania postaw proekologicznych, chcąc promować zieloną energię, zorganizowano w roku 2020 pierwszy konkurs MEWy. Akademia Morska w Szczecinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej,wspólnie zaprosiły uczniów, studentów i doktorantów do udziału w wizjonerskim konkursie: „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych”.

Te, a także przyszłe naukowe działania, pozwolą na współpracę z PKN ORLEN na partnerskich zasadach, by wspólnie zwrócić oczy całej Polski w kierunku Bałtyku.