W przededniu Dnia Kobiet na placu Solidarności w Szczecinie odbyła się pikieta Strajku Kobiet. Protestujące po raz kolejny powtórzyły większość postulatów, które prezentowane były opinii publicznej od momentu ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dostępności aborcji. Protest nie był frekwencyjnym sukcesem, zgromadziło się zaledwie kilkadziesiąt osób.


Kotula: „Prawo i Sprawiedliwość przejechało walcem po wszystkich prawach kobiet”

Niedzielna pikieta na placu Solidarności odbyła się pod hasłem „Dzień kobiet bez kompromisów”. Podczas wydarzenia zbierano podpisy pod projektem ustawy dopuszczającej aborcję do 12. tygodnia życia. Nie zabrakło też przemówień. Głos zabrały aktywistki Strajku Kobiet, zapowiadając dalszą walkę o prawa kobiet, mimo że protesty z tygodnia na tydzień przyciągają coraz mniej zainteresowanych osób.

W pikiecie wzięły udział znane szczecińskie polityczki m.in. radna Dominika Jackowski oraz posłanki Lewicy – Małgorzata Prokop-Paczkowska i Katarzyna Kotula.

– Prawa kobiet bez kompromisów. Przez ostatnie sześć lat prawica i Kościół katolicki odebrali nam wszystkie nasze podstawowe prawa, w tym dostęp do refundowanej antykoncepcji czy prawo do „tabletki dzień po” bez recepty. Tych odebranych praw jest cała lista, ale gwoździem do trumny było odebranie fundamentalnego prawa do wolnego wyboru, kiedy jesteśmy w ciąży, kiedy płód jest uszkodzony. Prawo i Sprawiedliwość przejechało walcem po wszystkich prawach kobiet – grzmiała Katarzyna Kotula. – Niektórzy mówią, że to nie ma sensu, ale patrzymy z nadzieją jak koleżanki w Argentynie i Irlandii, które próbowały latami i osiągnęły sukces. Nigdy się nie poddamy.

Inni aktywiści zorganizowali „Festyn Siostrzeństwa i Równości”

Inna liderka kobiecych strajków, Dagmara Adamiak, z okazji Dnia Kobiet zorganizowała na Jasnych Błoniach wydarzenie pod nazwą „Festyn Siostrzeństwa i Równości”. Jak mówiła, o prawa kobiet należy walczyć mimo niesprzyjających warunków politycznych i mniejszego zainteresowania ludzi kobiecymi inicjatywami.

– Legalna aborcja, równe płace, tabletka „dzień po” bez recepty, dostęp do in-vitro, wsparcie ofiar przemocy, prawo do sterylizacji, opieka okołoporodowa, równość i poszanowanie dla praw człowieka, szacunek dla osób LGBT, zmiana podejścia do mniejszości, to jest coś, co dla Was i dla nas jest bardzo ważne – mówiła Adamiak, wymieniając postulaty ruchu lewicowego powstałe na bazie ankiet, które stowarzyszenie Równie zbierało wśród mieszkańców regionu.