Co to jest pikselacja? Jak zrobić klip, nie wychodząc z domu? Tego będzie się można dowiedzieć podczas zajęć, które proponuje Szczecin Film Festiwal w ramach swojej tegorocznej, letniej edycji. Część warsztatów zostanie przeprowadzona online, a reszta zostanie zorganizowana „w realu”, czyli stacjonarnie. Udział we wszystkich działaniach jest bezpłatny, ale na niektóre obowiązują zapisy.

15 lat filmowych tradycji

Szczecin Film Festiwal to cykliczny międzynarodowy projekt organizowany (pod różnymi nazwami) przez Stowarzyszenie OFFicyna już od 15 lat. W jego programie dominuje zazwyczaj film dokumentalny (Europejski Konkurs Filmów Dokumentalnych), ale podejmowane są także kwestie granic kina w kontekście nie tylko obrazu, ale też dźwięku (Pop SEFF, Music SEFF). W tym roku formuła letniej części tego wydarzenia z konieczności została ograniczona do sekcji SEFF Mini, która w ramach festiwalu funkcjonuje z dużym powodzeniem od 2017 roku.

„Szermierz” i lekcje historii

Pierwsze wydarzenie festiwalu to projekcja filmu „Szermierz” w reżyserii Simona Lereng Wilmonta i zamknięte zajęcia bajkoterapii dla uczniów Krajowego Towarzystwa Autyzmu, oddział w Szczecinie (w formie online).

Kolejny punkt programu – Filmowe Lekcje Historii – pozwoli na przyjrzenie się powojennej codzienności ubiegłego wieku. W dokumencie „Nie tylko o modzie” Maria Kwiatkowska z przymrużeniem oka opowie nam o tym, jak po wojnie zmieniała się Warszawa: ludzie, moda i obyczaje, a także o rosnącej fascynacji światem Europy Zachodniej. Z kolei obraz „Gdzie diabeł mówi dobranoc” w reżyserii Władysława Ślesickiego i Kazimierza Karabasza z 1956 roku będzie „spojrzeniem” na niekończącą się budowę widmowego Dzielnicowego Domu Kultury na Targówku. Te dwa filmy zostaną pokazane i omówione 19 czerwca.

Dzień później nastąpi prezentacja dwóch pierwszych odcinków serialu poświęconego osobie wybitnego reżysera teatralnego, Tadeusza Kantora „Kantor / Cricoteka” i „Kantor / Portret” w reżyserii Agaty Knobloch i Katarzyny Kuszyńskiej. Obie lekcje to zajęcia zamknięte dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie (w formie online).

Warsztaty w Inkubatorze

Poza tym planowane są warsztaty filmowe dla dzieci od 7. roku życia w przestrzeni ogrodu Inkubatora Kultury i materiałów naturalnych.

– Przed nami porcja wyśmienitej zabawy: proponujemy animację na początek lata w technice ożywiania – pikselacji (nazywanej też fotoanimacją) oraz dla dzieci w wieku 10+ (20 czerwca, 12.00) połączone z projekcją filmów „The Electric Hotel” (reż. Segundo de Chomón), „Neighbours” (reż. Norman McLaren) i „Nawiedzony Dom” (reż. P. Ratajczak, K. Kuźnicki). To wydarzenie „w realu”.

Wspólna realizacja klipu

Także 20 czerwca, ale w formie online, zostaną przeprowadzone warsztaty filmowe dla dzieci 8+. Organizatorzy chcą zaangażować biorących w nich udział uczestników do wspólnej zabawy w realizację klipu muzycznego po obejrzeniu takich form zrealizowanych do utworów Baltic Neopolis Orchestra i Chevy. Początek o godz. 14.00.

Bajkoterapia, czyli rozmowy o asertywności i emocjach

Ostatniego dnia festiwalu (21 czerwca) trzykrotnie zostaną zorganizowane zajęcia w ramach bajkoterapii w Szczecińskim Inkubatorze Kultury. O godz. 12:00 dla dzieci 6+ nastąpi pokaz filmu „Wielka Podróż Cyrkielki” (reż. Jannik Hastrup) – mali widzowie będą się uczyć nazywać emocje i panować nad wewnętrznymi niepokojami. O godz. 14.00 dzieci w tym samym wieku zobaczą australijski film „Dziewczynka w króliczej masce” i brytyjski obraz „Nie jestem myszką”.

To dwie bajkowe opowieści o dzieciach-zwierzątkach poruszające temat nieśmiałości i asertywności. – Jak nauczyć się mówić „nie” w taki sposób, by nie ranić innych? Odpowiedzi znajdziemy podczas wspólnej zabawy, która towarzyszyć będzie projekcji wspomnianych filmów – opisują to wydarzenie organizatorzy.

O godz. 16.00 dla dzieci w wieku 10+ przygotowano projekcję irlandzkiego filmu „Chłopiec w bańce”. Jego bohater, Rupert, po raz pierwszy w życiu się zakochuje i także po raz pierwszy przeżywa miłosne rozczarowanie – i te uczucia będą tematem do dyskusji z młodszymi nastolatkami. Wszystkie zajęcia tego dnia są otwarte i odbędą się „w realu”.

Zapisy na warsztaty (w tym także na bajkoterapię) są prowadzone poprzez zgłoszenia na adres: biuro@officyna.art.pl, https://www.facebook.com/OFFicyna98/ oraz pod numerem telefonu: 500 028 971. Liczba miejsc jest ograniczona.

Zajęcia zamknięte dla uczniów Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ryszewku w ramach SEFF Mini odbyły się już 3 czerwca. Cały projekt dofinansowano ze środków Gminy Miasta Szczecin; Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury; Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM dostępny w naszym kalendarzu wydarzeń