Jak wiadomo, koniec roku wiąże się z podsumowaniami. Przejrzeliśmy więc nasze archiwa i przygotowaliśmy subiektywne zestawienie tego, co nas najbardziej zaskoczyło w mijającym roku.

Architektoniczny Oskar dla Filharmonii

O szczecińskiej górze lodowej głośno było już przed oficjalnym otwarciem. Po inauguracji nie tylko o gmachu mówiono, ale zaczęto obsypywać licznymi nagrodami, w tym najważniejszą w Europie nagrodą architektoniczną im. Miesa van der Rohe. Gmach szczecińskiej Filharmonii jest pierwszym budynkiem w Polsce, który otrzymał to prestiżowe wyróżnienie.

Pstrokaty mur na szczecińskim dworcu głównym

To, że dworzec PKP nie został wyremontowany w zapowiadanym terminie specjalnie nas nie zaskoczyło. Za to nie jeden z mieszkańców zdziwił się, kiedy zobaczył na szczecińskim dworcu efekty renowacji muru oporowego.

Lody o smaku paprykarza. I pasztetu

Wiosną wielu z nas wprawiła w osłupienie jedna ze szczecińskich lodziarni, a dokładnie jej bardzo oryginalne pomysły na smaki serwowanych lodów. Najpierw lodziarnia wyprodukowała lody o smaku paprykarza szczecińskiego. Dwa miesiące później zszokowała po raz kolejny i zaprosiła psy na lody pasztetowe.

Paprykarzowy sorbet / foto: dzięki uprzejmości Lodziarni Gelatiamo

Pierwszy w Szczecinie dom na wodzie

Nie spodziewaliśmy się także, że ktoś w Szczecinie postanowi zamieszkać w domu na Odrze. Co więcej, środki na jego budowę będzie zbierał na portalu crodwfundingowym. Kiedy Ola i Patryk ogłosili szczecinianom swój pomysł na pływający domek, został on przyjęty z ogromnym entuzjazmem. Do tego na wspieram.to udało się uzbierać ponad 100 tys. zł na jego budowę. I tak oto już na wiosnę 2016 powstanie w Szczecinie pierwszy pływający dom na Odrze.

Projekt szczzecińskiego domu na wodzie

Niezniszczalność Frygi

Na pewno największym tegorocznym zaskoczeniem jest Fryga. I wcale nie chodzi o jej kształt, kolor, lokalizację czy gigantyczną cenę, ale o to, że miała być niezniszczalna, a już po miesiącu miała widoczne spore pęknięcia. 

Fryga w remoncie

Rowerowa choinka i bombka - gigant

Bardzo pozytywnie zaskoczono nas też przed świętami Bożego Narodzenia. Najpierw oryginalne świąteczne drzewko pojawiło się na pl. Orła Białego. Można je było rozświetlić, pedałując na stojących obok rowerach. Z kolei tuż przed samą Wigilią bożonarodzeniowe dekoracje stanęły w zapomnianej jak dotąd Alei Kwiatowej. Gigantyczna bombka i 5-metrowe choinki bardzo spodobały się szczecinianom.

Auto Złomek

Równie pozytywnie zaskoczyło nas pewne rdzawe auto, które jesienią pojawiło się na szczecińskich ulicach. Okazało się, że to Złomek, który powstał specjalnie po to, aby wywoływać uśmiech na twarzach mieszkańców. Teraz oryginalne auto będzie można zlicytować w ramach aukcji WOŚP.

Zdjęcie Złomka udostępnione dzięki uprzejmości właściciela auta