Obostrzenia pandemiczne sprawiły, że w tym roku znów większość szczecinian zostanie na majówkę w domu. Jeśli tylko pogoda pozwoli, warto wykorzystać wolne dni na odpoczynek na świeżym powietrzu. Przygotowaliśmy 5 propozycji na spacer.

 

Przede wszystkim trzeba trzymać kciuki, żeby nie sprawdziły się prognozy meteorologów. Jeśli słońce jednak wychyli się zza chmur, warto wyskoczyć choć na chwilę na Jasne Błonia, nad Jezioro Głębokie czy chociażby do Parku Żeromskiego. Gdy czasu na spacer będzie więcej, proponujemy kilka nieco dłuższych wypraw. Od miejsc bardzo znanych, po te rzadziej odwiedzane.

Spacer nad Syrenie Stawy z Parku Kasprowicza

To bardzo popularny szlak spacerowy, ale przez ostatnie miesiące był zamknięty z powodu przebudowy węzła Łękno. Od 1 maja wreszcie znów będzie można przejść al. Fałata obok Różanki. Jest więc okazja sprawdzić jak zmienił się ten trakt po budowie nad nim nowych wiaduktów. Atrakcyjnym celem końcowym takiej wędrówki mogą być Syrenie Stawy. Wokół czterech oczek wodnych wyznaczone są tam szlaki przyrodniczo-dydaktyczne, z altankami i grami edukacyjnymi. Z pomostów nad stawami można podpatrywać budzącą się do życia przyrodę.

Alternatywna trasa wokół Jeziora Szmaragdowego

Urokliwe Jezioro Szmaragdowe znają wszyscy szczecinianie. Wiele osób ogranicza się jednak do rundy wokół jeziora lub tylko króciutkiego spaceru z parkingu na brzeg pod dawnym wiaduktem kopalnianej kolejki. Tymczasem okolice kryją więcej ciekawych miejsc. Warto odnaleźć Grotę Toepffera i znajdujący się w pobliżu tunel kolejki. Można poszukać ruin posiadłości Topfferów albo sprawdzić w jakim stanie jest 200-letni Dąb Książęcy. Piękne widoki na całe miasto są z Polany Widok, ale też z „nieoficjalnego” punktu widokowego na Wzgórzu Czanowskim. Lokalizację tych miejsc można znaleźć np. dzięki aplikacji Puszcza Bukowa albo książce „Przewodnik po magicznym lesie. Legendy Puszczy Bukowej” Artura Gizy-Zwierzchowskiego.

Alt Buchholz, czyli Stare Bukowo

To propozycja dla poszukiwaczy bardziej tajemniczych miejsc. Alt Buchholz był kiedyś folwarkiem na granicy dzisiejszego Warszewa i Bukowa. Dziś przez miłośników tego miejsca nazywany jest najbardziej dzikim i urokliwym miejscem w lewobrzeżnej części miasta. Znajdziemy tam bujną roślinność z wielkimi turzycami na czele, zamieszkiwane przez kumaka nizinnego mokradła, wysychający latem staw, tajemnicze ruiny i olbrzymi Głaz Bukowski z przedwojenną inskrypcją. Najłatwiej dotrzeć do Alt Buchholz z okolic ulicy Górnej na Bukowie. Można też wybrać nieco dłuższą drogę ulicą Wkrzańską, biegnącą od ul. Łącznej na Warszewie.

materiał Artura Krzyżańskiego

Sadlińskie Łęgi

Sadlińskie Łęgi to łąki ciągnące się wzdłuż wschodniego wybrzeża jeziora Dąbia Małego. Urokliwy szlak prowadzi wałem przeciwpowodziowym, gwarantując piękne widoki. Miasto wybudowało po drodze kilka zakątków z ławeczkami i stołami, część jest dostępna również z lądu, część jest tylko dla wodniaków. Podmokły teren rozlewiska to również świetne miejsce, by wypatrzyć różne gatunki zwierząt. Aby tam dotrzeć trzeba kierować się z Dąbia ul. Jeziorną.

 

Szlak górski na Bukowiec

Majówka może być dobrą okazją, by zdobyć najwyższe wzgórze Szczecina – Bukowiec (148 m n.p.m.). Najatrakcyjniejsza trasa na szczyt prowadzi z Osiedla Bukowego. To oznaczony czarnymi znakami, blisko 4-kilometrowy „szlak górski”. Urozmaicona trasa prowadzi niemal cały czas w górę i w dół z finałowym stromym podejściem (Siodło Zielawy). Można się nieco zmęczyć, a po drodze ponapawać się pięknymi widokami na wąwozy Puszczy Bukowej. Przy trasie znajdziemy m.in. głaz serce i głaz Grońskiego.