Sierpniowy zlot wielkich żaglowców to największe plenerowe wydarzenie tego roku w Szczecinie. Program imprezy jest przebogaty. Poza podziwianiem pięknych jednostek weźmiemy udział w kilku ciekawych festiwalach, wysłuchamy koncertu światowych gwiazd, a nawet pościgamy się drezynami. Jedno jest pewne, od 5 do 8 sierpnia w Szczecinie będziemy się dobrze bawić!

Finał The Tall Ships Races 2017 zbliża się wielkimi krokami. Najpiękniejsze żaglowce świata już do nas płyną. Dokładnie 3 lipca wystartowały ze szwedzkiego Halmstad. W drodze do Szczecina zawiną jeszcze do fińskich portów Kotka i Turku oraz litewskiej Kłajpedy. Do naszego miasta dotrą na początku przyszłego miesiąca. Organizatorzy spodziewają się, że od 5 do 8 sierpnia przy szczecińskich nabrzeżach zacumuje nawet 100 jednostek. Około 70 z nich bierze udział w regatach, reszta to jachty i żaglówki, które nie ścigają się na Bałtyku, ale chcą uczestniczyć w szczecińskim zlocie. Żaglowce będą też największą atrakcją pierwszego weekendu sierpnia w Szczecie. Jednak już teraz wiadomo, że nie jedyną. Program tegzorocznego finału jest wypełniony mnóstwem świetnych wydarzeń. Oto te najciekawsze, których nie można przegapić.

1. KONCERT ANDREI BOCELLEGO
To największa muzyczna gwiazda tegorocznego zlotu żaglowców w Szczecinie. Znany na całym świecie artysta wystąpi u podnóża Wałów Chrobrego w pierwszy dzień sierpniowego finału TSR. Ze względu na miejsce i charakter koncert ten jest jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń muzycznych tego roku w Europie. 5 sierpnia u boku Bocellego wystąpią również A. Griminelli – najwybitniejszy flecista na świecie, zespół CARisMA, czyli mistrzowie klasycznych gitar w elektronicznym brzmieniu, Alessandria Marianelli – doskonała włoska sopranistka oraz gwiazda popu Ilaria Della Bidia. Poza 9-sektorową strefą tuż przy scenie, w której obowiązują bilety, wstęp na koncert jest bezpłatny.

2. KONCERT THE VOICE OF POLAND
Dzień po koncercie włoskiego tenora na scenie głównej odbędzie się widowisko, podczas którego wystąpią gwiazdy znane z programu The Voice of Poland. Wśród artystów, których usłyszymy 6 sierpnia w Szczecinie są m.in.: Andrzej Piaseczny, Natalia Nykiel, Afromental, Antek Smykiewicz i Damian Ukeje. W repertuarze koncertu znalazły się m.in. utwory związane z morzem i tradycjami żeglarskimi. Będzie to pierwsza w Polsce edycja plenerowa The Voice of Poland. Widowisko będzie transmitowane na żywo na antenie TVP2.

3. KOLOROWA PARADA ZAŁÓG
Odwiedzający sierpniowy zlot żaglowców w Szczecinie na pewno nie mogą przegapić barwnej i radosnej parady załóg. Kolorowy korowód przejdzie ulicami miasta w niedzielne popołudnie, 6 sierpnia. W pochodzie udział wezmą orkiestry i załoganci z żaglowców i jachtów ścigających się w regatach The Tall Ships Races 2017. Rozpoznamy ich po charakterystycznych tabliczkach z nazwami jednostek i flagami krajów, z których pochodzą. W trakcie parady prowadzącej z Wałów Chrobrego do Teatru Letniego nie zabraknie muzyki, tańców i występów artystycznych.

4. SAMBA PORT FESTIVAL
Nową atrakcją, która po raz pierwszy towarzyszyć będzie szczecińskiemu finałowi regat The Tall Ships Races jest festiwal samby. To kilkudniowa impreza przepełniona brazylijską muzyką i ognistym tańcem. W programie znalazły się m.in.: warsztaty taneczne i perkusyjne, przegląd zespołów sambowych oraz koncert brazylijskich gwiazd, które mieszkają w Europie. Największym wydarzeniem będzie Mega Bateria, czyli występ około 100-osobowej grupy festiwalowej. Zespół zagra podczas zaplanowanej na 6 sierpnia parady załóg. Jak zapowiadają organizatorzy, tego dnia Szczecin zamieni się w małe Rio.

5. FESTIWAL FILMÓW ŻEGLARSKICH
Kolejną nowością tegorocznego finału TSR w Szczecinie jest Festiwal Filmów Żeglarskich. Najlepsze produkcje kinowe i filmy dokumentalne o tematyce marinistycznej, zarówno te najnowsze, jak i perełki sprzed lat, będą wyświetlane w specjalnym kinie, które powstanie w parku Żeromskiego. Na widzów czeka ponad 50 godzin projekcji!

6. FESTIWAL ORKIESTR DĘTYCH
W tym samym czasie w Szczecinie odbędzie się również Festiwal Orkiestr Dętych. Wezmą w nim udział zespoły z całego kraju. W programie wydarzenia m.in.: występy estradowe, pokaz musztry orkiestrowej oraz prezentacje orkiestr podczas przemarszu w paradzie załóg.

7. FESTIWAL RZEŹBY W PIASKU
Festiwal Rzeźby w Piasku to kolejne wydarzenie towarzyszące sierpniowemu finałowi TSR w Szczecinie. Co prawda na Łasztowni można już podziwiać pięć piaskowych dzieł, m.in. ogromne popiersie Jacka Sparrowa, Neptuna, syrenkę czy konika morskiego. Jednak szósta, największa rzeźba powstanie podczas sierpniowego zlotu wielkich żaglowców. Będzie to prawdziwy piaskowy gigant o wysokości 4,5 m!

8. WYŚCIGI DREZYN
Pierwszy weekend sierpnia w Szczecinie będzie obfitował nie tylko w atrakcje dla miłośników żagli. Prawdziwa gratka czeka też na fanów pociągów i kolei. Od 5 do 7 sierpnia będzie można wziąć udział w jedynym w swoim rodzaju wyścigu drezyn. Zainteresowani będą rywalizować na torach kolejowych o długości 100 metrów. Pracownicy firmy OT Logistics objaśnią, jak drezyny działają oraz jak prawidłowo i bezpiecznie je obsługiwać.

9. FESTIWAL SMAKÓW FOOD TRUCKÓW
Finałowi The Tall Ships Races w Szczecinie towarzyszy też uwielbiany przez szczecinian Festiwal Smaków Food Trucków. Restauracje na kółkach zaparkują na Łasztowni w pobliżu kładki prowadzącej do mariny na Wyspie Grodzkiej. Organizatorzy zapowiadają około 40 food trucków z całej Polski. Poza smakowaniem różnorodnego jedzenia na miejscu będzie można też odpocząć, ugasić pragnienie zimnym napojem i posłuchać dobrej muzyki.

10. STREFA DZIECIĘCYCH ATRAKCJI na pl. Mickiewicza
Interaktywne eksponaty z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, motylarnia, animacje i zabawy, spektakle teatralne, konkursy z nagrodami, dmuchańce, występy wokalne i muzyczne, spotkanie z Ligą Superbohaterów – to tylko kilka atrakcji dla dzieci, które od 4 do 7 sierpnia będą czekały na najmłodszych w specjalnej Strefie Dziecięcej na pl. Adama Mickiewicza. Wiadomo jedno: ani przez chwilę nie da się tam nudzić!

11. STREFA SPORTU na Wyspie Grodzkiej i w parku Żeromskiego
Równie dużo będzie się działo w strefach sportowych, które powstaną w aż dwóch miejscach – na terenie Miejskiej Strefy Letniej na Wyspie Grodzkiej oraz w parku Żeromskiego. Na odwiedzających będą czekały m.in.: walki na bomach, ergometry, przeciąganie liny, pokazy sztuk walki, turniej tenisa stołowego, zawody strongmenów, wyścigi na szczudłach, strzelanie z łuku, symulator deski surfingowej, gra w dwa ognie i wiele, wiele więcej.

12. STREFA CHILLOUT na Bulwarze Gdyńskim

Na terenie imprezy nie zabraknie też miejsca do odpoczynku. Przy charakterystycznym czarnym kontenerze na Bulwarze Gdyńskim w pobliżu Mostu Długiego powstanie specjalna strefa wypoczynku. To tutaj będzie można poleżeć na leżakach, oddać się kąpieli słonecznej i posłuchać chilloutowej muzyki serwowanej przez dj'ów. Na chętnych będą czekały też bule, frisbee czy badminton.

13. STREFA NAMIOTÓW SFERYCZNYCH w pobliżu dźwigozaurów
Podczas tegorocznego finału TSR na Łasztowni w pobliżu dźwigozaurów powstanie specjalna strefa namiotów sferycznych (znanych m.in. z hollywoodzkiego filmu „Marsjanin”). W każdej z sześciu kopuł zaprezentują się partnerzy i przyjaciele szczecińskiego zlotu żaglowców – firmy TT-Line, OT Logistics, Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W oryginalnych wnętrzach znajdziemy ciekawe prezentacje, pokazy artystyczne i kulinarne, gry i zabawy.

14. WESOŁE MIASTECZKA
Wśród atrakcji zaplanowanych na pierwszy weekend sierpnia nie mogło zabraknąć wesołych miasteczek. Powstaną dwa po dwóch stronach Odry, a przygotują je firmy z Czech i Niemiec. Żądni wrażeń będą mogli skorzystać m.in. z diabelskiego młynu, wahadła Vmaxx poruszającego się z prędkością 120 km/h i… największej w Europie karuzeli łańcuchowej, wirującej na wysokości 80 metrów!

15. JARMARKI EUROPEJSKI i POD ŻAGLAMI
Włoskie prosciutto, greckie oliwki, hiszpańska paella, wafle belgijskie, francuskie naleśniki, irlandzka krucha masa karmelowa – to tylko część smakołyków, którymi podczas finału regat TSR będą kusić stargany Jarmarku Europejskiego. Ale to nie wszystko! Poza smakowaniem potraw z całej Europy na odwiedzających będzie czekał też Jarmark pod Żaglami, na którym znajdziemy pamiątki marynistyczne, smaczne potrawy i oryginalne wyroby, rzadko spotykane w centrach handlowych.

16. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUCZNYCH OGNI PYROMAGIC 2017

8 sierpnia wielkie żaglowce opuszczą Szczecin, ale w naszym mieście nadal będzie się dużo działo. Zaledwie trzy dni od zakończenia finału regat TSR odbędzie się 10. jubileuszowa edycja Pyromagic. Zachwycające pokazy ognia, światła i dźwięku zaplanowano w piątek i sobotę, 11 i 12 sierpnia. Z okazji 10. edycji wydarzenia, w tym roku w Szczecinie zmierzą się najlepsi z najlepszych. Mowa o zwycięzcach Pyromagic z ostatnich czterech lat. O Platynową Magnolię powalczą firmy z Austrii, Belgii, Luksemburga oraz Szwajcarii. Widowiskowej rywalizacji firm pirotechnicznych towarzyszyć będzie festiwal muzyczny Szczecin Music Live. W tym roku na scenie u podnóża Wałów Chrobrego zagrają Gooral, Psio Crew, DJ Haris Pilton oraz The Ufoslavians.

 

Finał The Tall Ships Races Szczecin 2017 w sieci:
WWW: http://tallships.szczecin.eu/
Facebook: http://bit.ly/TSRSzczecinFacebook
Twitter: http://bit.ly/TSRSzczecinTwitter
Instragram: http://bit.ly/TSRSzczecinInsta
Pinterest: http://bit.ly/TSRSzczecinPinterest
Flickr: http://bit.ly/TSRSzczecinFlickr