21 września 2007 startuje w Szczecinie i Neubrandenburgu oraz Greifswaldzie, Pasewalku, Eggesin i Neustrelitz dokumentART - przegląd filmów koncentrujących się na dokumentacji rzeczywistości. Potrwa on do 26 września 2007.
Kinematografia narodziła się w 1895 roku, kiedy to bracia Lumiere zaprezentowali swoje filmy. Od tego wydarzenia minęło sporo czasu, a pomimo to sztuka filmowa nadal się rozwija. Nowe produkcje powstają, ponieważ rodzą się nowi ludzie, a wraz z nimi świeże pomysły oparte na indywidualnym postrzeganiu świata. Obserwujemy także rozwój aparatury filmowej oraz zwiększenie dostępności przeciętnego człowieka do aparatury nagrywającej obraz. Nawet i telefony komórkowe mają już wbudowane kamerki. Zatem popularność filmowania rośnie.

Festiwal dokumentART ma na celu zaprezentowanie aktualnych wydarzeń w świecie filmów dokumentalnych . Odbywa się on od 1992 roku. Aż do ubiegłego roku jedynym jego organizatorem było miasto Neubrandenburg i Stowarzyszenie Latücht Film & Medien. Rok temu festiwal skromnie zaprezentował się i w naszym mieście. Natomiast w roku bieżącym szczecińska część jest bardzo okazała, dlatego warto poświęcić swój czas i po zapoznaniu się z programem festiwalu, udać się na nań. Szczecińskim współtwórcą festiwalu jest stowarzyszenie OFFicyna, w którego siedzibie odbędzie się część punktów programu. Organizatorzy – Polacy i Niemcy – chcą tworzyć w ten sposób pierwszy w Europie festiwal filmowy z równoważnym programem po obu stronach granicy dwóch państw.

W Szczecinie będziemy mogli obejrzeć 43 filmy konkursowe. Opowiadają one o rodzinach autorów lub problemach społecznych, pokazują jasnych i ciemnych momentach egzystencji ludzkiej (dokładny opis na stronie organizatora). Podzielono je na 10 bloków, które będzie można obejrzeć w Kinie Zamek i Kinie Pionier 1909. Cały czas w trakcie trwania dokumentART’u będzie odbywał się w kinie Pionier 1909 telefon ART festiwal: przegląd filmów nakręconych telefonem komórkowym. Filmiki mógł nadsyłać każdy. W czasie festiwalu ujrzymy najlepsze. W miejscu sztuki OFFicyna odbędzie się Video ART – pokaz prac 20 europejskich twórców, którzy odrzucają granice sztuki filmowej. Ich dokonania są często wielowarstwowe, łączą zapożyczony materiał telewizyjny, sceny dokumentalne, efekty komputerowe, fotografie i animacje. Ujrzymy także filmy upodabniające się do sztuki performance. Do Szczecina zawitają twórcy Łódzkiej Szkoły Filmowej, ponieważ dokumentART zawsze prezentuje jedną z europejskich szkół filmowych. W pierwszym bloku pokazane zostaną filmy obecnych studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, natomiast w drugim zaprezentują się absolwenci. Wyboru filmów dokonał Sławomir Fabicki – reżyser i scenarzysta oraz Wanda Mirowska – filmoznawczyni, oboje absolwenci Łódzkiej Filmówki. To nie koniec atrakcji. Szczecinianie będą mieli możliwość obejrzeć Euroshorts – festiwal krótkich filmów i twórczej reklamy. Tego typu pokazy zdobywają coraz większą popularność w Polsce i na świecie. Naszym rodzimym prekursorem była Warszawa, gdzie Euroshorts trwa tydzień. 16. dokument ART jest tworzony przez Polaków i Niemców, toteż i program jest szczególny – wyświetlony zostanie dokument Kraj mojej matki w reżyserii Michała Majorskiego – szczecinianina zamieszkałego od kilku lat w Niemczech. Film mówi o losach Niemców pozostałych powolnie na terenie Województwa Zachodniopomorskiego.


Dzisiaj (21.09.2007) o godzinie 20:00 nastąpi uroczyste otwarcie. W Studiu Radiowym im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin wyświetlony zostanie film Nosferatu. Jest to niemy horror z 1921 w reżyserii Friedricha Murnaua. Dlaczego wybrano ten film na rozpoczęcie? Ponieważ jest to bardzo ważne i interesujące dzieło niemieckiego ekspresjonizmu, który inspiruje do dziś wielu twórców (jak zespół rockowy Red Hot Chili Peppers – co widać w teledysku do utworu Otherside), a zarazem, według znawców, jeden z najwybitniejszych horrorów historii kinematografii. Podkład muzyczny zapewni Mazzoll z zespołem Arhytmic Perfection. Mazzoll to pseudonim Jerzego Mazolewskiego – wybitnego polskiego klarnecisty, wokalisty i kompozytora. Jazz Forum uznało Go za jednego z najciekawszych współczesnych klarnecistów. Ciekawy jest także fakt, że występował z wieloma cenionymi artystami rockowymi i jazzowymi, których wachlarz jest różnorodny, ponieważ znajduje się w nim i Kazik, i Tomasz Stańko.

Polecam wszystkim szczecinianom dokument ART. Każdy znajdzie w jego programie coś ciekawego. Jednych zaintryguje film pod tytułem Niespokojne życie dr Takemitsu (który będzie wyświetlany na Zamku w sobotę), drugich – koncert artysty Mazzolla współgrającego z niezwykłym Nosferatu.. Dodatkową zachętą są niewygórowane ceny. Wiele miast ma już podobne wydarzenia i jest z tego dumna. My organizujemy dokument ART. wraz z Niemcami, co dodatkowo wzmacnia rangę wydarzenia. Przejrzyjmy program festiwalu, zarezerwujmy sobie czas i oddajmy się magii filmów, które czerpiąc z surowca nam znanego – życia, wyczarowują nową niezwykłą rzeczywistość.

Linki (dodatkowe informacje oraz szczegółowy program):

www.dokumentart.org
http://www.officyna.art.pl