Dynamiczny rozwój rynku pracy na Pomorzu Zachodnim znajduje swoje odzwierciedlenie w statystykach. Bezrobocie osiąga tu tylko 7%, w Szczecinie ta liczba przekracza zaledwie 3%. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnie wynagrodzenie w Polsce wynosi obecnie 4949,42 złotych brutto i jest to kwota o kilka procent wyższa niż przed rokiem. Im większe zapotrzebowanie na pracowników na rynku pracy, tym wyższa presja płacowa ze strony kadr. Jak informują przedstawiciele firmy LSJ Human Resources Group, najbardziej pożądani są obecnie pracownicy fizyczni oraz osoby gotowe do podjęcia pracy w przemyśle. Choć trudno w to uwierzyć, spawacze, elektrycy czy specjaliści branży stoczniowej są w stanie zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie!

"Pensja minimalna nie jest już wyznacznikiem wynagrodzenia"

Czasy, kiedy to człowiek szuka pracy, już minęły – w dobie rynku pracownika dosłownie praca szuka człowieka. Ofert są setki, a osoby zarządzające firmami coraz częściej przymykają oko na kompetencje kandydatów, bardziej liczą się chęć nauki i pracy i możliwość dostosowania się do warunków panujących w danym przedsiębiorstwie. Jak mówi Marcin Borowski, manager operacyjny w firmie LSJ HR Group, rozwój gospodarczy w naszym regionie postępuje i znajduje to odzwierciedlenie na rynku pracy:

– Rok 2018 był dla naszej firmy rokiem największego wzrostu w historii, a pierwszy kwartał roku 2019 zwiastuje, że możliwe są kolejne rekordy. Nasza sytuacja wynika bezpośrednio z realiów rynku pracy. Poszukujemy coraz większej liczby pracowników.

Specjaliści firmy LSJ HR Group przyznają, że istnieje coś takiego jak presja płacowa, co jest odczuwalne szczególnie na stanowiskach niższych. Tam wynagrodzenia rosną w najszybszym tempie, bo tych pracowników brakuje najbardziej.

– Pensja minimalna była kiedyś wyznacznikiem wynagrodzenia dla osób bez kwalifikacji, ale już przestała nim być. W tym momencie nie mamy żadnej oferty, która bazuje na wynagrodzeniu minimalnym. Nastąpił wzrost na poziomie kilkunastu procent w skali roku. Liderem, jeżeli chodzi o wysokość wynagrodzeń, pozostaje branża IT. Programiści, informatycy, graficy mogą liczyć na pensję powyżej 12 tysięcy złotych – przyznaje Marcin Borowski.

Dla porównania pracownicy bez kwalifikacji mogą już spodziewać się minimalnego wynagrodzenia na poziomie 3 tysięcy złotych oraz licznych premii i benefitów, jak prywatna opieka medyczna czy karty sportowe.

LSJ dba o rozwój pracowników. "Często awansują na kierowników albo team leaderów"

LSJ HR Group poza rekrutacją dla firm prowadzi także agencję pracy tymczasowej. Zauważalne jest, że przedsiębiorstwa coraz chętniej wykorzystują potencjał pracowników, którzy trafiają na rynek pracy i wykazują chęć poszerzania swoich umiejętności. Przechodzą oni dodatkowe szkolenia, często zmieniają branżę lub awansują na team leaderów.

– Poszukujemy pracowników do prac magazynowych, to dziesiątki osób w tygodniu. Poszukujemy też spawaczy, elektryków, pracowników produkcji. Zaznaczę, że pensja spawacza z dodatkami może wynieść nawet 8 tysięcy złotych. Jest także wiele ofert pracy w centrach usług biznesowych oraz w centrach obsługi klientów. To bardzo dobre, często rozwojowe stanowiska – mówi Marcin Borowski. – Mamy wiele ofert pracy w jednym miejscu, jeżeli więc ktoś szuka pracy dla siebie, to jest w czym wybierać. Zależy nam na długoterminowej współpracy z osobami gotowymi do pracy – dodaje.

LSJ HR Group to jeden z liderów wśród firm zajmujących się szeroko rozumianym human resources. Z dużym powodzeniem rekrutuje pracowników dla przedsiębiorstw z całego województwa zachodniopomorskiego, ale też prowadzi szkolenia przedsiębiorców z zakresu kompetencji miękkich, rynku pracy czy innych zagadnień związanych z HR.

https://www.lsj.pl/