13Sphere 2011

Gdzie?
Szczecin
Kiedy?
Czwartek, 24.03.2011
O której godzinie?
00:00
Do kiedy?
Piątek, 25.03.2011
Do której godziny?
23:00
Opis wydarzenia
W 2009 roku 13 sphere, zrealizowane na pl. Solidarności, było największą ingerencją w przestrzeń miejską Szczecina, w 2010 roku działania związane z festiwalem zrewolucjonizowały wnętrze 13 muz.

W roku 2011 na potrzeby festiwalu sztuki aktualnej 13 sphere, w dniach: 24, 25, 26 marca,
MUZY przeobrażą się (dosłownie i w przenośni) w przestrzeń zderzenia działań
interdyscyplinarnych.


Tegoroczna edycja, prócz realizacji standardowych przedsięwzięć (np. koncertów sztuki
niepokornej, kina KULTURA), to szereg projektów artystycznych w ramach najnowszych
MUZOWYCH inicjatyw. Wzbogacenie programu o projekty z pogranicza różnych gatunków
sztuki umożliwi odbiorcom szybką adaptację nowych form wyrazu i aktywne uczestnictwo.


Dodatkowo większość prezentacji w ramach 13 sphere będzie pokazami premierowymi,
m.in. kreacje artystyczne, za sprawą których przestrzeń przed 13 muzami ulegnie
przeobrażeniu.


DLATEGO KONIECZNIE przyjdź i znajdź różnice!

 

Program 13 sphere:
 


24 marca 2011r. – czwartek

 • godz. 18.13  Re - design 13 Muz (fasada 13muz) -Lump: „13UL13 /BULB”, Agata Witkowska: „Niewidzialni”
 • godz. 19.13  46 Hour Project - wernisaż w miejskiej galerii sztuki i galerii talentów podczas którego będzie mozna zapoznać sie z twórczością Jakuba Jasiukiewicza: ”Dawka Letalna”, „Pogoda Ducha”, „LD405944człowiek(ihn)”
  KEDA Olszewski: projekt z serii „BŁYSKOTKI”
  Katarzyny Novak:” Non habitat”, „Pokuta 3:13”
 • godz. 20.00 Kino KULTURA skrajnie – videoarty Anny Orlikowskiej ,czyli „Film o robakach III”, „Silence”, „Terminal Game”, „Gatunek Synantropijny”, „Thriller o Architekturze” ,Filmy z wystawy w Zonie ( Łódź) "Polish Joke"
  21. 13  Kiosku Ruchu wariacja na temat kobiet  projekt pn. ♂ : Dance Performance + Video

25 marca 2011r. - piątek

 • godz. 20.13 Elektryzujący mariaż harfy celtyckiej z elektroniką, koncert zespołu Lady Aarp *
 • godz. 21.13  „W raju o raju” – spotkanie oraz zapowiedź 7. edycji inSPIRACJI 2011/ Paradise, kuratorzy: KED Olszewski, Kamil Kuskowski, Danuta Dąbrowska – Wojciechowska, producent: Rafał Roguszka dyrektor wykonawczy: Zofia Gliszczyńska.
 • godz. 22.13: Post – punkowy, tropicaliowy Amor - „ the best of 2010”, koncert zespołu The Complainer *
 •  godz. 23.13: Cisza!!!! – Silent DISCO3 DJ-ów grających jednocześnie różne gatunki muzyczne*

26 marca 2011r. - sobota

 • godz. 13.13: BIG SWAP PARTY EKSKLUZYWNI, Stowarzyszenie Media Dizajn + 13 Muz - w ramach projektu pn. „Love! PreLove!”
 •  godz. 15.33: „ Enter the CATWALK” + VIDEO show, pokaz mody debiutujących projektantów oraz wizualizacji filmowych

Miejska galeria sztuki wraz z galerią talentów będzie otwarta nieprzerwanie przez 46 godzin (od 24 marca, od godziny 19.13 do dnia 26 marca, do godziny 16.13).

Podczas 13 sphere odbędzie się prezentacja realizacji z Festiwalu digital_ia 11, zapowiedź 7. edycji inSPIRACJI 2011/Paradise oraz zwiastun projektu pn. ”Żołnierze Raju” - w Hołdzie Dla Poległych Żołnierzy Misji Pokojowych.

W trakcie imprezy będzie czynne trzynaście Cafe – z napojami „zimnymi i chłodzącymi !


* wstęp na piątkowe koncerty oraz Silent DISCO płatny: przedsprzedaż - 15 zł, w dniu imprezy - 20 zł,
bilety do nabycia w 13 Muzach, cena obejmuje pakiet dwóch koncertów + Silent DISCO.


Re – design 13 Muz:

   „Lump”

Oświecenie w MAXI ROZMIARZE

Uzyskał wyróżnienie w pracowni Fotografii intermedialnej dr hab. Krzysztofa Baranowskiego na Wydziale Komunikacji Multimedialnej UA w Poznaniu; wystawa wyróżnionych dyplomów: Nieoczywiste/2009 Słodownia/Stary Browar. Działacz w przestrzeni miejskiej, malarz muralista, konstruktor instalacji przestrzennych. Nie ma tworzywa, z którym nie mógłby się uporać, łącząc wyobraźnię ze swoimi zdolnościami manualnymi, potrafi nadać każdemu pozornie nawet bezużytecznemu przedmiotowi nowe znaczenie.

Pierwszym działaniem, za sprawą którego przestrzeń przed 13 muzami ulegnie metamorfozie będzie projekt czołowego szczecińskiego artysty street - art’owego pn. 13UL13/BULB - dalsza część „King Size Projekt”.
Zakłócenie architektoniczne - tutaj: przerośnięta forma żarówki rozjaśnia mrok przed 13 muzami - zmusza odbiorcę do zmiany dotychczasowego postrzegania przestrzeni publicznej. Znajdujące się na ulicy dowcipne przeinaczenie tworzy swoisty „surrealistyczny spektakl”, mający przyciągnąć ludzi, rozjaśnić umysły oraz rozświetlić najciemniejsze zakamarki ich dusz by łatwiej można było dostrzec różnice…
 
 


  Agata WitkowskaW MUZACH „Niewidzialni” staną się WIDZIALNI.
Stypendystka Prezydenta Miasta Szczecin w ramach 13 sphere zaprezentuje projekt pn. „Niewidzialni”. Zakwalifikowany do Grand Prix Fotofestiwalu 2011, przedstawia „ludzi za szybą” sportretowanych w momentach rytualnych czynności, czy naturalnych odruchów podczas zamyślenia.
Artystka zaaranżuje obiekt 13 muz umieszczając w oknach wirtualnych mieszkańców, którzy wypełnią nietypową przestrzeń Galerii. „Przechodząc obok tytułowych niewidzialnych ulegnij złudzeniu i rzuć okiem na niewidzialnych.

Wizualizacja projektu „Niewidzialni” na obiekcie 13 muz:

46 Hour Project – najdłużej czynna galeria w Polsce!
miejska galeria sztuki


Jakub Jasiukiewicz

Ostatnie chwile z życia trupa i 2 TONY KOKI!

Artysta wizuany, którego prace eksponowano m.in. we Freies Museum w Berlinie w Warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej, wyróżniony podczas zeszłorocznego konkursu Samsung Art. Master. W 2010 roku wziął udział w prestiżowym wydarzeniu Mediations Biennale w Poznaniu. Asystent Pracowni Działań Interaktywnych na Uniwersytecie Artystycznym, współtwórca grupy 4!

W ramach miejskiej galerii sztuki zaprezentuje kontrowersyjny zestaw prac:
 •   ”Dawka Letalna”- video/instalacja wyróżniona w konkursie Samsung Art. Master 2010 składającą się z trzech części: Poczekalni – ludzie pozawijani w czarną folię czekający na swoją kolej, Komory Lemkina – książka w czarnej farbie zmieszanej z silnie trującą substancją i projekcji pn. 13 minut , gdzie Jasiukiewicz poddaje się zabiegowi tanato kosmetycznemu, 
 • „LD405944człowiek(ihn)” – instalacja/obiekt to dosłownie paczki z wysypującym się proszkiem, tworzące mur w przestrzeni ekspozycyjnej, utrudniając dotarcie do mrocznych zakamarków, -
 • „Pogoda Ducha” – video składające się z pięciu powiązanych ze sobą scen, które wzajemnie sobie przeczą. Ich wspólnym mianownikiem jest tytułowa Pogoda Ducha, którą rozumieć możemy raczej przewrotnie.


  Kadr z video- instalacji pn. „Dawka letalna”, 2010 r.: •  
KED Olszewski

da, da, da
 
Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu oraz Wydziału Operatorskiego w PWSFTViT w Łodzi, kurator miejskiej galerii sztuki 13 muz, wykładowca AS w Szczecinie. Artysta wizualny, twórca fotoinstalacji, kreator kultury. Wielokrotny laureat stypendium artystycznego Miasta Szczecina, ASP w Poznaniu, Łódzkiej PWSFTViT, otrzymał również Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecin za rok 2009. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE. Jest autorem wielu projektów z zakresu sztuki wizualnej, w których wykorzystuje nowoczesne, niestandardowe formy audiowizualne i środki artystycznego wyrazu.
W ramach 13 sphere zaprezentuje projekt z gatunku performance/instalacja/fotografia, z zestawu prac pn. „BŁYSKOTKI”. Są to projekty zbudowane i ustawione w przestrzeni miejskiej. Instalacje to codziennego użytku obiekty, np. budka telefoniczna, kubeł na śmieci czy słup ogłoszeniowy. Na co dzień mijane i nie zauważane. By zmienić stan rzeczy artysta okleja całe obiekty lusterkami na wzór kuli dyskotekowej, sprawiając by błyszczały i były zauważonymi. Praca ta jest również konsekwencją jego wcześniejszych poszukiwań w obrębie przestrzeni publicznej, zagadnień re-designu i adaptacji przedmiotów codziennego użytku i podniesienia ich do rangi dzieła sztuki.
 


 
galeria talentów
 przy miejskiej galerii sztuki to miejsce, w którym prezentowane są postawy twórcze młodych obiecujących artystów zajmujących się nowymi mediami:


Katarzyna Novak
Dowód na to, że obcisłe wdzianka szkodzą.

Została wyróżniona Stypendium IV stopnia Uniwersytetu Artystycznego, studentka Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W 2010 roku wzięła udział w dwóch wystawach zbiorowych: DYPLOMY 2010 (Targi Poznańskie) oraz NIEOCZYWISTE 2010 (Art Stations, Stary Browar) w Poznaniu. W ramach 13 sphere zaprezentuje multimedialny cykl obrazów obejmujący  2 prace. Pierwsza to video pn. „Non habitat” - cykl trzech multimedialnych obrazów, gdzie obnażając się przed widzem, ściągają „ciasny” uniform przyległy do ciała określający rolę w społeczeństwie. Przywraca im to status człowieka. Zakładając uniform stajemy się nadludzcy. Sikający oficer czy czerwieniąca się lekarka to przypadki, w których ściągnięcie maski „bohatera”, cudotwórcy równa się z przywróceniem statusu człowieka i jego prawa do chwil słabości. Kolejna praca to wideo – performance pn. „Pokuta”, gdzie autorka nadając sobie karę, pokutuje za grzechy, czyny stojąc w kącie galerii Novak odnosi się do dzieciństwa kiedy to stanie w kącie było łatwym sposobem na oczyszczenie, zrobienia rachunku sumienia. Performance odbędzie się na początku marca w galerii 13 muz, a prezentacja podczas 13 sphere.


 Kadr z video non habitat, 2010 r. :
 kino KULTURA
przegląd polskiej sztuki video, przybliża najbardziej wartościowe zjawiska związane z wideo-artem:

Anna Orlikowska
Jeszcze bardziej skrajnie

Działa w sztuce nowych mediów, posługująca się medium video, fotografią, tworząca obiekty - instalacje. Artystka konsekwentnie pragnie wzbudzić w odbiorcy skrajne emocje. Dzieła mają budzić wstręt, ale i wzruszać widza, definicja piękna jest poddana przewartościowaniu… W swojej twórczości czerpie najczęściej z osobistego doświadczenia, odnosi się do wspomnień, obrazów domu rodzinnego, otaczającej przestrzeni życia.
W ramach 13 sphere zaprezentuje video-arty: „Film o robakach III”, „Silence”, „Terminal Game”, „Gatunek Synantropijny”, „Thriller o Architekturze” a także  Filmy z wystawy w Zonie (Łódź) "Polish Joke" . Projekcja filmów będzie połączona z komentarzem autorki na temat jej twórczości.  Artystka konsekwentnie pragnie wzbudzić w odbiorcy skrajne emocje. Dzieła mają budzić wstręt, ale i wzruszać widza, a definicja piękna jest poddana przewartościowaniu… Jej sztuka opiera się na kreowaniu nietypowych i zaskakujących sytuacji w jakich będą mieli okazję znaleźć się uczestnicy 13 sphere.Kadry z video pn.- kolejno od lewej- „Silence”, „Terminal” i „Robaki”:


Kultura Wzbogaca

Kiosk Ruchu
Wariacja na temat kobiet

W ramach 13 sphere zaprezentuje projekt pn ♂. Kiosk Ruchu tym razem pod lupę bierze wątek kobiecości w różnych miejscach, dzielnicach, strefach Szczecina. Każda z bohaterek znajduje się bowiem w innej części aglomeracji, a poprzez swoje historie życiowe uwypukla wyjątkowość przestrzeni i ruchu. Grupa znana z eksperymentowania i mieszania tańca z innymi formami sztuki tym razem sięga po format wideo, jako dopełnienie myśli i postaci. Wątki miejsca i czasu przenikają się uwydatniając podobieństwa i różnice.
Wystąpią: Agata Adamowicz, Jagoda Szafarkiewicz, Agnieszka Jabłońska, Julia Magowska-Kołodziejczyk, Krzysztof Lubka.
 

CONtemplacje muzyki novej

Lady Aarp
Elektryzujący mariaż harfy celtyckiej z elektroniką

Duet powstał w 2004 roku. Lady Aarp to spotkanie muzycznych osobowości Kasi Kolbowskiej i Sebastiana Witkowskiego oraz harmonia niezwykłych instrumentów - harfy celtyckiej i komputera. Mariaż wirtuozerii, pasji, wyobraźni i alchemii brzmień. Dubowy puls, oddech, zgiełk i hałas.
Zespół był doskonale przyjęty na wielu koncertach i festiwalach, między innymi „Heineken Open’er”, „Ambient Festival”, „Firmament Festival”, „Warsaw Electronic Festival”, „Free Form Festival”, „Transvizualia”, „Siedem Mostów Głównych”, „Wisłostrada”, „Festiwal Sztuk”. W 2007 r. wydał debiutancką płytę „Soma”, obecnie pracuje nad nowym albumem "Roots and Connections". W 2008 roku zespół otrzymał stypendium „Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury.
 


Koncerty S_N (sztuka niepokorna)-

prezentacja twórczości młodych artystów, których wrażliwość twórcza prowokuje, a oni sami natchnienie do swych artystycznych wizji czerpią z licznych środków wyrazu:

The Complainer

Koncertowe wcielenie projektu Wojtka Kucharczyka uznawane jest za jeden z najlepszych żywych składów na rodzimej scenie muzyki poszukującej. Gra muzykę, gdzie rockowe i post-punkowe wpływy mieszają się z tropikalnymi inspiracjami, nie tracąc z oczu największych zdobyczy popu. Instrumentarium oparte na dwóch zestawach perkusyjnych może być akustyczne i elektroniczne, zwyczajne i egzotyczne. Koncerty TC są wypadkową niespożytej energii, humoru, zabawy i rozwichrzonych opowieści o życiu, a także tradycji i aktualności.
The Complainer wystąpił m.in. na takich festiwalach jak: Eurocultured w Manchesterze, Off Festival w Mysłowicach, New! New! w Brnie, Pulse w Londynie, Skif w St. Petersburgu, Transvizualia w Gdyni, Unsound w Krakowie, Ars Cameralis w Katowicach czy Nowa Muzyka w Cieszynie oraz zagrali wiele koncertów od UK przez Berlin, Bratysławę, Mińsk, Moskwę aż po Miami Beach i Mexico City.

W ramach 13 sphere będzie promował ostatnią płytę "THE AMOR".

Płyta nagrana podczas zeszłorocznej trasy zespołu po Miami i Meksyku uplasowała się wysoko we wszystkich ważniejszych podsumowaniach typu "the best of 2010", zyskując także przychylność za granicą, m.in. od stałego zwolennika, brytyjskiego "THE WIRE".
Kultura Wzbogaca

z
estaw akcji społeczno - artystycznych mających na celu zwrócenie uwagi na rolę kultury w naszym życiu codziennym.

13 muz po raz kolejny zostało zaproszone przez Szczecińską Agencję Artystyczną do wspólnej realizacji artystycznej. Tym razem będzie to widowisko muzyczno-wizualne poświecone żołnierzom poległym w misjach pokojowych. Realizacja przedsięwzięcia zaplanowana jest na maj 2011 roku.
Warstwę dźwiękową stanowić będzie współczesna muzyka filmowa oparta na orkiestrze symfonicznej, z rozbudowanymi partiami instrumentów dętych wzbogacona realistycznymi brzmieniami dźwiękowymi ze scen batalistycznych, prowadzona orientalnymi zaśpiewami oraz efektami synchronicznymi na pograniczu sounddesignu. Tę część przygotuje wybitny młody szczeciński kompozytor Łukasz Górewicz - autor m.in. Freedom Symphony i Muzyki Wody na Ceremonię Otwarcia Basenu Olimpijskiego. Warstwę wizualną stanowić będą archiwalia, video-art, animacje oraz paradokumenty przygotowane przez Panią Pawlowsky i Keda Olszewskiego

       .


Projekt pn. Love! PreLove! - Przyjdź z miłości do pięknych rzeczy!

BIG SWAP PARTY EKSKLUZYWNIE
„ Enter the CATWALK” + VIDEO show

Główną ideą we współpracy Stowarzyszenia Media Dizajn z 13 muzami jest zaistnienie w wspólnym projekcie światowego trendu PRELOVE – czyli świadomych zakupów i zrównoważonego życia z korzyścią dla środowiska naturalnego.
5. edycja BSP czyli wymiany ubrań to nic innego jak przepływ rzeczy, które niektórym z nas już się znudziły a inne po prostu źle kupiliśmy. Podczas marcowej BSP będzie można również skorzystać z wiedzy specjalistów od metamorfozy a całą imprezę uświetni pokaz mody młodych projektantów wkraczających w świat mody oraz wizualizacji filmowych.

Już teraz zapraszamy projektantów-amatorów do prezentacji kolekcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych! Wystarczy zgłosić się ze swoimi kreacjami na casting 12 marca o godzinie 12-tej do 13 muz.


 

Cisza!!!! – Silent DISCO* w SZCZECINIE!
Tym razem pojechaliśmy „na grubo”.


Kolejne wydarzenie muzyczne podczas 13 Sphere - impreza, która - mamy nadzieję - na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Na jednej scenie spotkają się trzej poznańscy Dj-e, grający odmienne gatunki muzyczne.
Silent Disco to impreza, podczas której ludzie bawią się przy muzyce odtwarzanej na bezprzewodowych słuchawkach. Jeśli ktoś słuchawek na uszach nie ma, może odnieść nieco dziwne wrażenie: oto pełno ludzi tańczy na parkiecie i podśpiewuje piosenki, mimo że z głośników nie wydobywa się żaden dźwięk. Tak jak na normalnej imprezie i na Silent Disco w klubie grają DJ"e. Słychać ich jednak dopiero wtedy, kiedy włożymy na głowę duży, bezprzewodowy zestaw słuchawkowy.
UWAGA! Słuchawki zapewniamy my. Wy musicie nam jedynie zostawić swój dowód osobisty w depozycie (w razie zjedzenia słuchawek bądź ich zapodziania). Mamy 200 par słuchawek - przybywajcie licznie i udowodnijcie, że ta liczba nie wystarczy!

 
 

 

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję