Gdzie i kiedy?
różne miejsca, szczegółowe informacje w programie
poniedziałek, 30 maja 2016, 17:00
Za ile?
darmowe
Ukraiński jazz, rosyjski teatr, pomorski mit o Trzygłowie, czeski film i muzyka cerkiewna. To jedne z wielu atrakcji w ramach kolejnego spotkania ze słowiańską kulturą. 30 maja ruszają Szczecińskie Słowianalia.
Organizatorem wydarzenia jest Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego i działające przy nim koło naukowe „Słowianie – język, kultura, tradycja”.

Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje występ duetu Con fuoco, w poniedziałek, 30 maja, o godz. 18:00, w Akademickim Centrum Kultury. Pierwszy dzień Słowianaliów to także spotkanie z teatrem rosyjskim. Goście festiwalu obejrzą spektakl pt. „10”. Przedstawienie szczecińskiego Teatru Nie Ma to inscenizacja głośnej i kontrowersyjnej sztuki „Tlen” Iwana Wyrypajewa. O twórczości tego najbardziej znanego w Polsce i w Europie współczesnego dramaturga rosyjskiego opowie Maciej Pieczyński, doktorant literaturoznawstwa, w swoim wykładzie pt. „Kapłan w świątyni rosyjskiego teatru”.

Słowiańska duchowość będzie też motywem przewodnim drugiego dnia Słowianaliów. We wtorek, 31 maja, o godz. 18:00 w ACK, o czasach „kiedy słońce było bogiem” opowie Igor Górewicz, odtwórca historyczny, wojewoda Drużyny Grodu Trzygłowa. Zabierze słuchaczy do świata „niesamowitej Słowiańszczyzny”, przybliżając temat przedchrześcijańskiej duchowości mieszkańców Szczecina, którzy tysiąc lat temu czcili boga Trzygłowa. Ze świata pogańskich wierzeń goście Słowianaliów przeniosą się do świata kultury prawosławnej. O 19.30 w murach cerkwi pw. św. Mikołaja ks. Paweł Stefanowski opowie o muzyce cerkiewnej. Po wykładzie proboszcza szczecińskiej parafii prawosławnej usłyszymy muzykę cerkiewną, w ramach koncertu zespołu Cantus Delicium.

Na 1 czerwca, już tradycyjnie, organizatorzy festiwalu przygotowali coś specjalnie dla najmłodszych. Z okazji Słowiańskiego Dnia Dziecka od godz. 11.00 w budynku Wydziału Filologicznego US odbędą się zajęcia językowe dla uczniów szkół podstawowych z języków rosyjskiego, ukraińskiego i czeskiego. Wieczorem tego samego dnia goście festiwalu odwiedzą Piwnicę Kany, która w tegorocznej edycji pełni rolę klubu festiwalowego. W murach lokalu będzie można przenieść się w przestrzeni do różnych, fascynujących miejsc na mapie Słowiańszczyzny. A to za sprawą barwnie ilustrowanych opowieści podróżniczych. Będzie można posłuchać o przygodach na trasie wypraw do Magadanu na Syberii, do jeszcze niedawno ogarniętego wojną ukraińskiego Mariupola, o podróży do Czarnobyla i Kaliningradu, czy autostopem przez Rosję. O godz. 20:00 w Piwnicy Kany wystąpi ukraiński zespół jazzowy KoloOlo Band z Kijowa.

Czwartek, 2 czerwca, to czas na czeskie kino. O godz. 18:00 w ACK będzie można obejrzeć film pt. „Obywatel Havel”. Zwieńczeniem festiwalu będzie Kocioł Słowiański – impreza taneczna z muzyką rosyjską, ukraińską, czeską, bałkańską i polską. Towarzyszyć jej będzie degustacja potraw kuchni słowiańskiej. Początek w piątek, 3 czerwca, o godz. 20.30 w Klubie Studenckim Szafa.

Program festiwalu Szczecińskie Słowianalia 2016:

1 DZIEŃ – poniedziałek, 30 maja
Akademickie Centrum Kultury, ul. Malczewskiego 10-12

godz. 18.00 – koncert duetu „Con fuoco”. Repertuar słowiański
godz. 19.00 – wykład Macieja Pieczyńskiego pt. „Iwan Wyrypajew. Kapłan w świątyni rosyjskiego teatru”
godz. 20.30 – spektakl Teatru Nie Ma pt. „10” (na podstawie sztuki „Tlen” Iwana Wyrypajewa)

2 DZIEŃ – wtorek, 31 maja
Akademickie Centrum Kultury, ul. Malczewskiego 10-12

godz. 18.00 – wykład Igora Górewicza pt. „Słowiański Szczecin, czyli gród Trzygłowa”

Cerkiew pw. św. Mikołaja, ul. Zygmunta Starego 1A

godz. 19.30 – wykład ks. Pawła Stefanowskiego pt. „Muzyka cerkiewna”
godz. 20.00 – koncert muzyki cerkiewnej, zespół wokalny Cantus Delicium

3 DZIEŃ – środa, 1 czerwca
Wydział Filologiczny, al. Wojska Polskiego 104-105

godz. 11.00 – Słowiański Dzień Dziecka (dla szkół podstawowych). Zajęcia dla najmłodszych w salach językowych:
Sala Języka Rosyjskiego
Sala Języka Ukraińskiego
Sala Języka Czeskiego

Piwnica Kany, pl. Piotra i Pawła 4/5
Opowieści podróżnicze:
godz. 17.00 – Natalia Bobak, „Do Magadanu przez Drogę Śmierci”
godz. 17.30 – Magdalena Kolatowska, „Śladami wojny. Mariupol wczoraj”
godz. 18.00 – Patryk Foluszewski „Od Waregów do Greków. Autostopem po Rosji i nie tylko”
godz. 18.30 – Lechosław Jocz „Zew Prypeci”
godz. 19.00 – Koło Naukowe US „Słowianie, język, tradycja” – „Projekt Kaliningrad”
godz. 20.00 – koncert ukraińskiego zespołu KoloOlo Band. Jazz znad Dniepru

4 DZIEŃ – czwartek, 2 czerwca
Akademickie Centrum Kultury, ul. Malczewskiego 10-12

godz. 18.00 – Obywatel Havel (film czeski)

5 DZIEŃ – piątek, 3 czerwca
Klub Studencki Szafa, ul. Bohaterów Warszawy 55

godz. 20.30 – „Kocioł słowiański” – impreza taneczna z muzyką rosyjską, ukraińską, czeską, bałkańską i polską, połączona z degustacją kuchni słowiańskiej