Gdzie i kiedy?
Dom Kultury „13 Muz”
pl. Żołnierza Polskiego 2, Szczecin
Od: piątek, 31 marca 2017, 10:00
Do: piątek, 31 marca 2017, 19:00
Za ile?
darmowe
Ostatniego dnia marca 13 Muz zaprasza na spotkanie z bogatą kulturą skandynawską.
PROGRAM:

PIĄTEK, 31 MARCA


GODZ. 10:00
„Co jadają renifery?”. Animacje dla dzieci (7-9 lat)

Gry i zabawy dla dzieci o tematyce skandynawskiej przygotowane przez animatorów kultury - Violinę i Janusza Janiszewskich. W programie nauka podstawowych słów w języku szwedzkim, norweskim, duńskim i finlandzkim Opowieści ze Skandynawii. Skandynawscy bohaterowie baśni, bajek i legend. Fauna i flora Skandynawii. Co jadają renifery? Dlaczego wiking był wikingiem? W programie również nauka szwedzkich piosenek i zabaw, którą poprowadzą studenci skandynawistyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Po zabawie Członkowie Stowarzyszenia "Nordic Culture House” zaproszą małych gości na słodki poczęstunek, przygotowany według tradycyjnej skandynawskiej receptury.

GODZ. 12:00
Otwarcie skandynawskiego kącika bibliotecznego i „NASZYJNIK DLA LAGERTHY”, czyli pokaz rękodzieła artystycznego - biżuterii skandynawskiej

Zapraszamy na spotkanie z literaturą skandynawską. Prezentacja książek najbardziej znanych i popularnych pisarzy skandynawskich. Fragmenty literatury w języku norweskim (z tłumaczeniem polskim) przeczyta Monika Sokołowska - wykładowca języka norweskiego, prezes firmy NORLING.

Pokaz rękodzieła artystycznego - prezentacja biżuterii a`la Viking wykonanej przez uczniów ZCEMiP w Szczecinie.

GODZ. 14:00
Kącik Wesołego Dziergacza - inauguracja / Co można zobaczyć na Lofotach?

Dziergać każdy może. Kącik to miejsce stworzone dla pasjonatów dziergania, czyli po prostu robienia na drutach, szydełkowania, haftowania, szycia, tkania itp. W ramach Dni Skandynawskich Irina Backe Policastro, wiceprezes "NORDIC CULTURAL HOUSE" i wykładowca skandynawistyki US, wraz ze studentami skandynawistyki US, zaprezentuje tradycyjne wzory i przykłady rękodzieła Północy. Nauczysz się oryginalnych wzorów, poznasz rozmaite techniki, które pozwolą nie tylko tworzyć piękne, trwałe i użyteczne rzeczy, ale również dzielić się swoją pasją z innymi i zapomnieć o troskach dnia codziennego.

W tym samym czasie studenci z Koła Naukowego „Viking” podzielą się swoimi wrażeniami i przeżyciami z wyprawy na Lofoty - bardzo popularnego archipelagu położonego w północnej Norwegii. Opowiedzą, jak spędzali czas za kołem podbiegunowym i co ciekawego można robić wśród zaśnieżonych fiordów, kiedy sezon turystyczny już dawno się zakończył.

GODZ. 14:30
„Cudowna podróż” po szwedzku

Studentka trzeciego roku skandynawistyki na Uniwersytecie Szczecińskim - Karolina Rucińska odczyta po szwedzku fragmenty książki „Cudowna podróż” autorstwa Selmy Lagerlöf, szwedzkiej noblistki. Jest to opowieść o podróży chłopca na grzbiecie gęsi przez całą Szwecję - od Skanii do Laponii.

Dodatkowo, podczas około półgodzinnej pogadanki dowiesz się, jakimi językami mówią mieszkańcy Szwecji i Norwegii, zrozumiesz dlaczego Norwegowie mają niekiedy problem, by zrozumieć siebie nawzajem, a także zrozumiesz, dlaczego Skania jest wyjątkowa na tle całej Szwecji. Studentka trzeciego roku skandynawistyki na Uniwersytecie Szczecińskim opowie o sposobach i możliwościach nauki szwedzkiego i norweskiego. Podczas spotkania nauczysz się rozróżniać te języki, poznasz podstawowe zwroty oraz przekonasz się, że nie jest to wcale tak trudne jak mogłoby się to wydawać!

GODZ. 15:30
„Każde miasto ma swoją duszę”

Członkowie Koła Naukowego „Viking” zaprezentują najbardziej charakterystyczne miasta Norwegii. Opowiedzą, co wyróżnia każde z nich, wspomną o historii i doradzą, co warto w nich zobaczyć. W spokojnej atmosferze będzie można poznać całą Norwegię wzdłuż i wszerz.

GODZ. 16:00
Otwarcie wystawy multimedialnej „Norwegofil” oraz multimedialnej instalacji „Zorza polarna”

Multimedialna wystawa, której kurator postawił sobie za zadnie wykorzystanie różnych mediów, tak aby w niekonwencjonalny sposób ukazać piękno norweskich fiordów, urokliwych miasteczek, tradycyjnych strojów ludowych oraz lokalną sztukę. Wystawa będzie miała także wymiar edukacyjny: zorganizowane zostaną oprowadzania kuratorskie dla dzieci i młodzieży. Wystawa multimedialna o Skandynawii będzie obejmowała fotografie członków Stowarzyszenia "Nordic Culture House”: Violetty Tarnowskiej, Romana Drochomireckiego i Weroniki Pacholczak. Multimedialnie pokazane zdjęcia będą przedstawiały "Architekturę Skandynawii" wraz z krótką informacją tekstową nt. prezentowanych obiektów oraz dokumentację z wypraw do Skandynawii pt. "Skandynawia - migawki z podróży". Piękną Norwegię obejrzeć będzie można również na fotografiach Stanisława Heropolitańskiego.

Instalacja multimedialna pt. „Zorza Polarna” zostanie wykonana przez Joannę Roguszczak, studentkę Akademii Sztuki w Szczecinie. Dodatkowo zobaczymy film prezentujący IKEA MUSEUM, które powstało niedawno w szwedzkim Älmhult.

GODZ. 16:30
Duński sposób wychowania dzieci - spotkanie autorskie z Iben Sandahl

Iben Sandahl spróbuje wyjaśnić, jak to się dzieje, ze duńskie dzieci i duńscy rodzice są najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. Przekaże również wiedzę o wychowywaniu dzieci, tak, aby były pewne siebie, odporne na przeciwności losu oraz zdolne do podejmowania wyzwań. Wykład dla rodziców, wychowawców, opiekunów. Po wykładzie będzie możliwość zakupu książki z autografem autorki. Wstęp wolny po odebraniu bezpłatnych wejściówek w Centrum Informacji Turystycznej.

GODZ. 19:00
„Magiczne światła Północy” - wykład dr. Tomasza Dudy

Skąd bierze się magiczne światło na północnym niebie? Czy zorzę można usłyszeć? Gdzie i kiedy najlepiej ją obserwować? Odpowiedzi na te i kilka jeszcze innych pytań poznamy już 31 marca podczas prezentacji dr. Tomasz Dudy, wykładowcy Wydziału Nauk o Ziemi, naukowca, geografa, podróżnika i miłośnika dalekich, północnych regionów Skandynawii. Wiceprezes "Nordic Culture House” opowie o „Magicznych światłach Północy", czyli o jednym z najbardziej niezwykłych zjawisk natury, jakie możemy obserwować na zimowym niebie Skandynawii (i nie tylko…).

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Organizacja:
Dom Kultury 13 Muz we współpracy ze Stowarzyszeniem Centrum Kultury Skandynawskiej "Nordic Culture House”, Miasto Szczecin (spotkanie z Iben Sandahal)

Współorganizacja: Koło Naukowe „Viking” Uniwersytetu Szczecińskiego, Wydział Skandynawistyki Uniwersytetu Szczecińskiego