Gdzie i kiedy?
budynek Urzędu Miasta
Od: piątek, 30 czerwca 2017, 12:00
Do: niedziela, 2 lipca 2017, 17:00
Za ile?
darmowe
Około 60 wystawców, mnóstwo książek, wśród nich nowości wydawnicze, spotkania z autorami i wiele innych atrakcji. Wszystko związane z książkami, pisarzami i czytelnikami. 1 i 2 lipca w budynku Urzędu Miasta (wejście od strony dawnej siedziby filharmonii) odbędzie się plener literacki "ODKRYJ KSIĄŻKĘ NA NOWO".
INFORMACJA OD ORGANIZATORÓW:
"Z powodu bardzo intensywnych opadów deszczu, dzisiejsze (piątkowe) spotkania w ramach pleneru zostają odwołane, a Plener rozpocznie się jutro, czyli w sobotę 1 lipca, o godz. 10.00 i potrwa do niedzieli włącznie. Wydarzenie zostanie przeniesione do budynku Urzędu Miasta Szczecin, wejście do byłej siedziby filharmonii. Wszystkie dzisiejsze spotkania odbędą się jutro. Przepraszamy za zmianę planów i zapraszamy od jutra na plener literacki „Odkryj książkę na nowo”."


 Marta Hennig, Jacek Pałkiewicz, Leszek Herman, Paulina Młynarska, Edyta Jungowska, Ryszard Ćwirlej, Leszek Talko, Paulina Mechło, Rodzina Łopacińskich - m.in. z tymi autorami w pierwszy weekend lipca będzie można spotkać się na Jasnych Błoniach w Szczecinie.

Plener literacki "ODKRYJ KSIĄŻKĘ NA NOWO" jest imprezą kulturalną o charakterze otwartym i masowym, łączącym elementy kiermaszu książki z programem imprez towarzyszących oraz udziałem popularnych polskich autorów. Planowana jest prezentacja oficyn wydawniczych, które zaoferują swoje książki czytelnikom. Uczestnicy Pleneru będą mogli wybierać między literaturą piękną, obyczajową, podróżniczą, historyczną, licznymi publikacjami związanymi z miastem­ gospodarzem oraz literaturą dla dzieci i młodzieży. Czytelnicy będą mogli porozmawiać z ulubionymi autorami, zdobyć ich autografy na zakupionych egzemplarzach oraz uzupełnić swoje zbiory o atrakcyjne książki na lato i długie jesienne wieczory. Obok namiotów z ekspozycją wydawców znajdzie się scena, na której odbywać się będą spotkania z autorami. Znane osoby będą czytać utwory literackie, wystąpią artyści i muzycy. Miłośnicy książek będą mogli skorzystać z przygotowanych miejsc siedzących, które ułatwią im aktywny udział w spotkaniach z autorami i obejrzeć występy na scenie lub poczytać zakupione książki.

Plener Literacki "Odkryj książkę na nowo" 2017.
Jasne Błonia
Program:

30 czerwca, piątek

12.00-12.15, scena
Uroczyste otwarcie Pleneru Literackiego „Odkryj książkę na nowo”

12.30-17.30, strefa dziecięca
Przeniesiemy się do świata postaci literackich i bajek. Każdy będzie też mógł sprawdzić swoją wiedzę literacką, uczestnicząc w specjalnie przygotowanych na tę okazję quizach i konkursach. Warsztaty plastyczne, dzięki którym dzieci przygotują ilustracje do ulubionych książek. Po terenie festiwalu jeździć też będzie mobilna biblioteka obsługiwana przez bajkowe postacie, które namawiać będą do wspólnego czytania i opowiadania ulubionych fragmentów literackich. Ze wszystkimi osobami, które tego dnia spotkamy z książką w ręku, zrobimy zdjęcie i skręcimy kolorowego balonika. Nie zabraknie też atrakcji dla maluszków, specjalny kącik malowania buziek zamieni najmłodszych w postaci z bajek, a wielkie bańki mydlane przeniosą je do świata fantazji - zapraszają Malinowe Marzenia.

13.30-13.55, scena
Młodzi czytają własną twórczość.
Młodzież ze szczecińśkich liceów pisze własne opowiadania i wiersze.

14.00-14.55, scena
Spektakl pt: „Brzydal”, który jest swobodną interpretacją popularnego „Brzydkiego Kaczątka” - zapraszają Malinowe Marzenia.

15.00-15.55, scena
Spotkanie z Rodziną Łopacińskich
Roczna podróż przez 5 kontynentów z dwójką dzieci. Rodzina Łopacińskich podczas rocznej włóczęgi pokonała 114 tys. kilometrów, podróżując z dwójką dzieci. Autostopem i chicken busami przemierzyli cztery kontynenty. Nie szukali hoteli - spali w namiotach lub korzystali z gościny napotkanych ludzi. Próbowali lokalnych potraw, zawierali wspaniałe przyjaźnie, przeżywali chwile wzruszeń i niezapomniane przygody. Pokazali dzieciom jaki ten świat jest naprawdę, a najważniejsze spełnili marzenie swojego życia, dzięki któremu jako rodzina na nowo poznali się na wzajem.

16.00-16.55, scena

Spotkanie z Małgorzatą Dudą
Małgorzata Duda to przewodniczka po Szczecinie i Pomorzu Zachodnim. Autorka książek i przewodników. Najbardziej lubi opowiadać o regionie przez pryzmat legend i baśni.

17.00-17.25, scena
Pana Kuleczkę chciałby znać każdy. Pan Kuleczka to idealny dorosły. Jego podopiecznymi są kaczka Katastrofa, pies Pypeć i mucha Bzyk-Bzyk. Posłuchaj fragmenów książek i też poznaj Pana Kuleczkę.

17.30-18.30, scena
Spotkanie z Martą Hennig.
Autorka CodziennieFit.pl, jednego z najpopularniejszych blogów fitness w Polsce. Jest zawodowym trenerem i ćwiczy nałogowo. Twierdzi, że zazwyczaj chodzi uśmiechnięta – chyba, że robi burpees. Nikt nie śmieje się przy burpees! Przekona nas, jak być fit, niezależnie od tego, ile mamy lat, pieniędzy w portfelu czy wolnego czasu.

18.30-19.00, scena

Czytanie na dobranoc.

1 lipca, sobota

11.00-18.00, strefa dziecięca

"(...) zapraszamy mniejszych i większych fanów książek, a w szczególności tych, którzy jeszcze tymi fanami nie są, do niezwykłej księgarni plenerowej. Wraz z jej właścicielem Panem Tadeuszem, dzieci przeniosą się w świat bohaterów książek. Polecą tam na zaczarowanym dywanie, na którym siedząc, wysłuchają wybranych przez Pana Tadeusza opowieści i wierszy. Na koniec każdej czytanki przeprowadzone zostaną quizy sprawdzające czujność słuchających. Dla tych, którzy wolą w aktywny sposób wkroczyć, a nawet wbiec w świat książek Pan Tadeusz i jego pomocnicy przygotowali wielką grę planszową oraz konkurs w budowaniu książkowej wieży. Ponadto wspólnie będziemy tworzyć dzieło plastyczne na dłuuuuuuuugiej sztaludze - organizacja imprez Stefan Królczyński - część 2 w niedzielę"

11.00-11.55, scena
Zośka Papużanka i Sylwia Kubryńska. Spotkanie autorskie, finalistki Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia

12.00-12.55, scena

Spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem - reporterem, eksploratorem, odkrywcą źródła Amazonki, który od 40 lat przemierza peryferie świata. Twórca survivalu w Europie, jest powszechnie uznawanym autorytetem w dziedzinie przetrwania. Jego doświadczenie w roli dobrowolnego rozbitka wykorzystali badacze z NASA, zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości.

13.00-13.55, scena
Spotkanie z Leszkiem Hermanem. Prawdziwa gratka dla miłośników dobrej powieści, sensacji i kryminalnych historii! Autor „Sedinum – wiadomość z podziemi” oraz „Latarni umarłych”, nazywany szczecińskim Danem Brownem, przekona nas o tym jak atrakcyjny jest Szczecin i jego historia.

14.00-14.55, scena

Spotkanie z Niną Majewską-Brown. Autorka znana czytelnikom z powieści „Wakacje”, „Zwyczajny dzień” oraz „Jak się nie zakochać” opowie o najnowszej książce „Grzech”, swoim debiucie kryminalnym. Czy lubiana autorka powieści obyczajowych sprostała wyzwaniu napisania książki z innego gatunku?

15.00-15.55, scena

Joanna Fabicka i Katarzyna Boni. Spotkanie autorskie, finalistki Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia

16.00-16.55, scena
Spotkanie z Pauliną Młynarską, dziennikarką, producentką radiową i telewizyjną, felietonistką, blogerką, autorką scenariuszy i książek, znaną z ciętego języka, własnego zdania i odważnego podejścia do tematów tabu. Autorka m.in.: „Kochaj i rozmawiaj”, „Zakopane, nie ma przebacz” i „Na błędach! Poradnik-odradnik”, „Jeszcze czego!”.

17.00-17.55, scena
Spotkanie z Edytą Jungowską. Znakomita aktorka przeniesie dużych i małych do pełnego przygód świata Pippi. Dla wszystkich miłośników Astrid Lindgren, „Pippi pończoszanki” i oczywiście Edyty Jungowskiej!

18.00-18.55, scena

Radka Franczak. Spotkanie autorskie, finalistki Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia

2 lipca, niedziela

11.00-17.00, strefa dziecięca
Kontynuacja działań księgarni plenerowej i jej opiekuna Pana Tadeusza

11.30-11.55, scena

Kluboksiegarnia Kulturka zaprasza na spotkanie czytelnicze „Poczytajki”, w trakcie którego przeczytamy fragmenty książki dla dzieci w wieku szkolnym. „Poczytajki” są bezpłatnym cyklem czytelniczym, prowadzonym przez Kulturkę w ciągu roku szkolnego i skierowanym dla dzieci przedszkolnych oraz szkolnych. Tematem plenarnego spotkania na Jasnych Błoniach będzie: „Witajcie wakacje!”

12.00-12.55, scena

Spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem, twórcą reprezentującym podgatunek kryminalny określany mianem „powieści neomilicyjnej”. Autor cyklu książek, których bohaterami są milicjanci z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu, a akcja rozgrywa się w latach 80. XX wieku. W serii ukazały się m.in.: „Ręczna robota”, „Mocne uderzenie”, „Śliski interes”. Laureat tegorocznej Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru.

13.00-13.55

Tort dla miłośników literatury.

14.00-14.55, scena
Spotkanie z Leszkiem Talko.
Trudno dziwić się konsternacji rodziców, gdy zamiast dobrze znanego, może czasem kapryśnego, ale jakże uroczego dziecka, nagle pojawia się w domu tajemnicza, nieodgadniona istota. Najnowsza książka znanego felietonisty, publicysty i pisarza „Nastolatek dla początkujących” jest niczym wyprawa Marco Polo do Chin. Tak jak wenecki kupiec ruszył w wielką podróż do całkowicie nieznanego kraju, tak Leszek Talko wyruszy z dziećmi do ich świata, po to by pomóc sobie i nam zrozumieć… nastolatka.

15.00-15.55, scena

Spotkanie z Pauliną Mechło.
Czy zdarzyło Wam się ostatnio zastanawiać nad kondycją swojej pamięci? Jeśli nie, to duży błąd! Paulina Mechło, współautorka książki „Trening intelektu”, laureatka Nagrody Teofrasta, przyznawanej przez magazyn „Charaktery” autorom najlepszych polskich książek psychologicznych, opowie dlaczego to takie istotne i zaprosi do wspólnych ćwiczeń.

16.00-16.55, scena
„Być kochanym”… Poszukiwania według wierszy ks. Jana Twardowskiego.
Spektakl teatralny, w którym Człowieka prowadzi Anioł Muzyki, by odkrył kim jest? („ja prawdziwe” wg wiersza ks. Jana). Piękne, pełne prostoty i refleksji wiersze Autora „Nie przyszedłem Pana nawracać”. W przedstawieniu wykorzystuje się fragmenty utworów: Leo Brouwera, Stanley’a Myersa, Franza Schuberta, Francisco Tarregi.
Scenariusz, realizacja – Anna Gielarowska
Opracowanie muzyki, gitara klasyczna – Kornela Arwicz-Sienicka