Jeszcze więcej grozy, Beksińscy i moda w Ghanie. Już w najbliższą środę rozpocznie się jesienna (druga po czerwcowej) edycja Szczecin European Film Festival. Wstęp na wiele wydarzeń jest bezpłatny.
Afrykańskie otwarcie
Extra Shorts to program ukazujący nowe kino niemieckie. Ta prezentacja oraz forum specjalistów na temat kina niezależnego w klubie 13 Muz (wstęp wolny) poprzedzi oficjalne otwarcie Szczecin European Film Festiwal zaplanowane na wieczór 19 października. Ceremonia będzie połączona z projekcją filmu „Unity: Dress – Scapes of Accra” o modzie w stolicy Ghany i spotkaniem z jego reżyserką Marą Lin Vesser.

Poza konwencją

Główną częścią pokazów festiwalowych będą projekcje w ramach Konkursu Europejskiego w Kinie Zamek. „W tym roku zobaczymy 26 filmów z 15 krajów, a 15 z nich będzie miało polską premierę” - mówi dyrektor festiwalu, Bartosz Wójcik. Wśród nich znalazły się m.in.: głośny film Pawła Stasika „21 razy Nowy Jork” oraz „Józio chodź do domu” Marcina Chłopasia z muzyką Mikołaja Trzaski. „Będą to często dokumenty niekonwencjonalne, przekraczające granice w sensie gatunkowym, ale też technologicznym” - dodaje Wójcik.

Trzy najlepsze

W ramach cyklu “Najlepsze Filmy Świata” przygotowano trzy seanse. Zobaczymy dokument „Beksińscy. Album wideofoniczny” w reżyserii Marcina Borchardta (19 października), „I Am Not Your Negro” Raeola Pecka (21 października) oraz „City Of Ghosts” Metthew Heinemana (22 października). Ten ostatni film zostanie pokazany premierowo. To dokument o dziennikarzach i aktywistach ugrupowania RSS pracujących w syryjskim mieście Raqqua.

Groza w Ceskim Filmie
W ubiegłym roku jedną z festiwalowych nowości był blok „Chillout Horror”, czyli pokazy najnowszego kina grozy oraz filmów określanych jako dziwne i szokujące. Teraz także zobaczymy krótkometrażowe filmy fabularne w tym gatunku. Projekcje będą odbywały się w pubie Cesky Film (wstęp wolny, dozwolony od lat 18). Do tego zostaną też pokazane fabuły w cyklu "Dekada Grozy (tytuły są zagadką dla widzów, ale korzystając z dostępnych opisów można je rozszyfrować).

Zakończenie i nagrody

Ceremonię zakończenia tegorocznego SEFF w Filharmonii poprowadzi Roma Gąsiorowska, aktorka znana z filmów „Ki” czy „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”. Wcześniej zaplanowano też spotkanie z nią w cyklu Let`s Talk Film (23 października o godz. 15.00 w Empiku w Galerii Kaskada, wstęp wolny). Podczas gali kończącej festiwal poznamy wyniki obrad jury, które przyzna twórcom wyróżnienia i główne trofea pieniężne (łączna pula to 80 tys. zł). Wśród nich są m.in. nagroda w wysokości 15 tys. złotych za najlepszy film badający granice filmu dokumentalnego, ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagroda w wysokości 11 tys. złotych za najlepszy film, ufundowana przez Prezydenta Miasta Szczecin.

Program festiwalu jest obszerniejszy. Szczegóły znajdują się w naszym kalendarzu wydarzeń.

Głównym mecenasem wydarzenie jest Miasto Szczecin.