Rekreacja, zieleń miejska i rozwijanie infrastruktury rowerowej. To kierunki, na które postawili w głosowaniu mieszkańcy Szczecina.
Do wydania w ramach SBO jest 7 mln zł z budżetu miasta. Można było głosować łącznie na 9 list: zadania ogólnomiejskie, zadania dzielnicowe duże (Północ, Prawobrzeże, Śródmieście i Zachód) oraz zadania dzielnicowe małe (Północ, Prawobrzeże, Śródmieście i Zachód).

Szczęśliwa „trzynastka”
Łącznie zrealizowanych zostanie 13 zadań. W całości wyczerpią one kwotę zapisaną dla SBO. Oto zwycięskie projekty:

- Bukovasport (zadania ogólnomiejskie)

- Park Brodowski na Żelechowej – sensoryczny ogród zabaw, strefa sportu i rekreacji (zadania dzielnicowe duże – Północ)
- Fundacja na rzecz zwierząt „Dzika Ostoja” – ośrodek rehabilitacyjny dzikich zwierząt wraz z azylem i funkcją edukacyjną (zadania dzielnicowe duże – Prawobrzeże)
- Równe chodniki dla Szczecina (zadania dzielnicowe duże – Śródmieście)
- Boisko wielofunkcyjne na Arkonce przy stadionie Arkonii (zadania dzielnicowe duże – Zachód)

- Stacja roweru miejskiego na Duńskiej (zadania dzielnicowe małe – Północ)
- Kwiaty w mieście – Przyjaciół Żołnierza (zadania dzielnicowe małe – Północ)

- Rewitalizacja fragmentu Parku im. ks. Alberta Wilimsky’ego w Podjuchach (zadania dzielnicowe małe – Prawobrzeże)
- Różane ogrody w Kijewie (zadania dzielnicowe małe – Prawobrzeże)

- Stacja roweru miejskiego przy TME (zadania dzielnicowe małe – Śródmieście)
- Inteligentne meble solarne (zadania dzielnicowe małe – Śródmieście)

- Ścieżka rowerowo-piesza przy jeziorze Głębokim od strony ul. Kupczyka (zadania dzielnicowe małe – Zachód)
- Siłownia street workout na stadionie Arkonii (zadania dzielnicowe małe – Zachód)

Najdroższym zrealizowanym projektem będzie Bukovasport, który wygrał wśród propozycji z listy zadań ogólnomiejskicch. W Podjuchach, przy szkole podstawowej im. Jana Pawła II, tuż przy Puszczy Bukowej, powstanie baza trekkingowa i kompleks rekreacyjny na otwartym powietrzu (boisko do koszykówki i siatkówki, kort tenisowy, boiska do badmintona, małe boisko do piłki nożnej, plac zabaw, tor parkurowy). Całość według szacunków wnioskodawców ma pochłonąć 1,95 mln zł.

Kontrowersyjne projekty rowerowe
W czasie głosowania kontrowersje wzbudziło rozsyłanie smsów przez wykonawcę stacji roweru miejskiego, firmę Nextbike Polska, zachęcających do głosowania w SBO na projekty „rowerowe”. Wyniki głosowania pokazują, że ostatecznie wygrały dwa projekty bezpośrednio dotyczące rozwoju szczecińskiego Bike_S: nowe stacje przy ul. Duńskiej i przy TME.

- Dlatego postaramy się wyjaśnić, czy te smsy miały wpływ na wynik głosowania. Odbędzie się spotkanie z zespołem ds. SBO i te kwestie zostaną definitywnie wyjaśnione – mówił podczas ogłaszania wyników prezydent Piotr Krzystek.

Paweł Szczyrski, dyrektor biura ds. inwestycji pozarządowych w szczecińskim magistracie, przekonuje, że na razie nic nie wskazuje, iż działanie firmy Nextbike miało znaczenie dla końcowych rezultatów.

- Dokonaliśmy wstępnej analizy statystyk. Nie da się zauważyć tendencji zwyżkowej w głosowaniu na projekty „rowerowe” bezpośrednio po rozesłaniu smsów. Wyniki z tamtego przedziału czasowego wskazują, że większą aktywność mieszkańcy wykazywali w głosowaniu na inne zadania. Dopiero pod sam koniec głosowania na projekty SBO wzrosła aktywność wspierających „rowerowe” zadania – mówi Szczyrski. – Sprawa zostanie jednak dokładnie przeanalizowana i później zespół ds. SBO przedstawi swoje rekomendacje prezydentowi.

Do chwili wyjaśnienia całej sprawy decyzja o dopuszczeniu do realizacji zwycięskich projektów rowerowych została wstrzymana. 

Ponad 30 tysięcy głosujących
To 4. edycja Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. W przeszłości w jego ramach zrealizowano między innymi projekt budowy roweru miejskiego i rewitalizacji Stawu Brodowskiego. W tym roku w głosowaniu wzięło udział łącznie 34 067 osób, w tym 670 głosujących „papierowo”. Oddano w sumie 94 964 głosy (każdy mieszkaniec mógł wybrać łącznie 3 zadania). Poza głosami entuzjastów, pojawiały się jednak również krytyczne głosy dotyczące niektórych uregulowań.

- Wsłuchujemy się w nie i dlatego w tym roku chcemy poddać się ewaluacji. Będziemy szukać odpowiedniego podmiotu, który się tym zajmie. Zależy nam, żeby cały czas rozwijać i ulepszać projekt budżetu obywatelskiego – mówił prezydent Krzystek.

Szczegółowe wyniki głosowania są dostępne na stronie www.konsultuj.szczecin.pl