Imponujący koncert uświetnił sześć dekad teatralnej sceny muzycznej w Szczecinie

Minęło już 60 lat... W styczniu 1957 roku zaczął działać w Szczecinie pierwszy powojenny teatr muzyczny. Ta rocznica została już uczczona kilkoma wydarzeniami. ale ich kulminacja nastąpiła w sobotę 14 stycznia. Specjalny koncert na głównej scenie szacownej jubilatki czyli Opery Na Zamku, zobaczyli zaproszeni goście, w tym dawni pracownicy tej instytucji, jej dyrektorzy, muzycy i śpiewacy.

Początek na Potulickiej

Operetka Szczecińska Towarzystwa Przyjaciół Teatru Muzycznego – to była pierwsza nazwa tej instytucji, a jej dyrektorem był na początku Jacek Nieżychowski. Premierą, która otworzyła działalność sceny (dokładnie 25 stycznia 1957 roku), była "Kraina uśmiechu" Ferenca Lehára, a gościnnie wystąpili w tym spektaklu soliści Operetki Gliwickiej. W pierwszych latach siedzibą Operetki była... sala gimnastyczna Komendy Wojewódzkiej MO przy ul. Potulickiej. W 1987 roku, kiedy instytucja ta miła już siedzibę na Zamku Książąt Pomorskich nastąpiła zmiana nazwy na Opera i Operetka w Szczecinie, a od roku brzmi ona: Opera na Zamku w Szczecinie.

Specjalny, jubileuszowy program

Uroczystości uświetniające jubileusz 50-lecia tej instytucji rozpoczęły się od prezentacji operetki Franza Lehara ”Kraina uśmiechu” w reżyserii Wiesława Ochmana, pod kierunkiem muzycznym Jacka Kraszewskiego. Starsza o kolejną dekadę, Opera, (której dyrektoruje obecnie Jacek Jekiel), przygotowała natomiast dla szczecinian jubileuszowy koncert, wyreżyserowany przez Natalię Babińską.

W ponad dwugodzinnym programie tego wydarzenia znalazły się słynne arie oraz układy taneczne, piosenki musicalowe i inne fragmenty dzieł muzycznych, które znajdowały się w repertuarze szczecińskiej Opery w całej jej historii. Na scenie zobaczyliśmy m.in. takich solistów jak Lucyna Boguszewska, Anna Borucka, Joanna Tylkowska-Drożdż, Małgorzata Zgorzelska, Paweł Wolski, Marcin Scech czy Janusz Lewandowski, a także chór i balet. Muzykę wykonywała orkiestra Opery na Zamku, a Wiesław Łągiewka i Mirosław Kosiński byli konferansjerami, którzy powspominali odległe czasy działalności sceny, dorzucając do tego anegdoty i zabawne komentarze.

Zachwyciła Królowa Nocy

Niewątpliwym atutem całego wydarzenia był gościnny udział w nim znakomitej sopranistki Aleksandry Olczyk, która zachwyciła publiczność wykonaniem arii Królowej Nocy z opery „Czarodziejski flet” Mozarta oraz kawatiny Rozyny z „Cyrulika sewilskiego” Rossiniego. W finale programu, przedpremierowo pokazane zostały dwa fragmenty musicalu „Crazy For You” Georga i Iry Gershwinów i (przygotowywanego na początek marca tego roku). Przed rozpoczęciem wieczoru, marszałek województwa, Olgierd Geblewicz przekazał Jackowi  Jekielowi, Złotą Odznakę Gryfa Pomorskiego, nadaną Operze „za zasługi na rzecz województwa zachodniopomorskiego”.

Drzwi otwarte dla wszystkich

Koncert został powtórzony 15 stycznia, kiedy to na widowni zasiedli widzowie, którzy zdobyli zaproszenia na to wydarzenie w specjalnej cenie (60 groszy). W poniedziałek (16 stycznia) od godz. 14.00 Opera na Zamku zaprasza wszystkich chętnych na zwiedzanie obiektu podczas Drzwi Otwartych.