Po praz pierwszy w historii projektu www.poszczecinie.pl zdarzyło się, że zainteresowanie wycieczką było tak duże, że konieczna była organizacja trzeciego terminu. Ale ta ciekawość nie dziwi. Mickiewicz na czele studentów, polski akcent na Bramie Królewskiej, piękno Komendy Wojewódzkiej Policji, a przede wszystkim tajne schrony za nią, są nie lada gratką dla miłośników Szczecina.

 

Grzegorz Kruszewski zadbał, by na trasie (nie)bezpiecznej wycieczki www.poszczecinie.pl znalazły się elementy z historii przedwojennego Szczecina jak i te obejmujące wydarzenia po 1945 roku. Niemieckie i polskie opowieści zostały połączone kwestią bezpieczeństwa miasta.

W trakcie trasy przywołał duchy wielkich postaci – nie zabrakło trzech cesarzy niemieckich. Gdzie stały ich pomniki, a przede wszystkim jak brzmiały ich imiona – próbowali spamiętać uczestnicy. Obok niemieckich władców stanął polski wieszcz – Adam Mickiewicz – nie bez powodu, do dziś zajmuje cokół po jednym z władców, miał też (a może tylko jego duch) wkład w przebieg studenckiego buntu.

Po drugiej stronie zamieszek grudniowych, które także zostały poruszone w trakcie spaceru, stali przedstawiciele państwa. Nie będzie słów o milicji, nie będzie słów o policji. Warto natomiast zwrócić uwagę na budynek Komendy Wojewódzkiej Policji. Ten zabytkowy gmach, który bez większych szkód wyszedł z wojennych opresji, kryje w sobie ogromne piękno – które dziś z pieczołowitością jest pielęgnowane przez obecnych właścicieli.

Ale nie budynek KWP – chociaż to ogromna przyjemność wejść do takiego obiektu, by podziwiać – był najbardziej wyczekiwanym elementem wycieczki. Wszyscy niecierpliwili się, by wejść do schronów za budynkiem KWP. Do niedawna te podziemne korytarze były ściśle strzeżoną tajemnicą. Możliwe, że właśnie tutaj po drugiej wojnie światowej stacjonowało UB.

Trasę, która zakończy się w Bramie Królewskiej będzie można przejść jeszcze raz. Organizatorzy zdecydowali się przeprowadzić spacer 6 kwietnia. Możliwe, że to jedna z ostatnich szans, by wejść do tajemnych podziemi.  

Termin: 6 kwietnia (10:00-13:00)

Zamówienia: www.poszczecinie.pl

Miejsce zbiórki zostanie podane osobom, które potwierdzą rezerwacje.

Zobacz także:

KWP, UB, 1970 – wycieczki poSzczecinie.pl