Kolejna interesująca prezentacja artystów związanych ze szczecińską Akademią Sztuki od dziś do zobaczenia w Muzeum Narodowym!

Wydział Malarstwa i Nowych Mediów szczecińskiej Akademii Sztuki, po raz kolejny prezentuje swe prace w galerii Muzeum Narodowego pod hasłem „Medialny Stan Wyjątkowy” i jest to zarazem inauguracja bardziej złożonej współpracy międzynarodowej. Udział w ekspozycji biorą twórcy z Instytutu im. Caspara Davida Friedricha Uniwersytetu w Greifswaldzie, a w przyszłości są planowane wspólne przedsięwzięcia o podobnym charakterze we współpracy z innymi uczelniami zagranicznymi, które w swych programach uwzględniają nowe media.

Lista autorów prac zgromadzonych w galerii na ulicy Staromłyńskiej 1 jest bardzo długa. Wśród nich są m.in. Krzysztof Olszewski (video „Lenin i Ukraina”), Tomasz Lazar, Anna Orlikowska (film „My” - ironicznie ukazujący gatunek homo sapiens i jego dokonania) Michael Soltau, Katarzyna Szeszycka, Małgorzata Szymankiewicz, Zorka Wollny czy Agata Zbylut (video-art „Mogę wszystko”). Jednym z dwóch kuratorów wystawy został profesor Kamil Kluskowski, który podczas dzisiejszego jej otwarcia i wprowadzenia stanu medialnego, stwierdził, że w jego mniemaniu „konfrontuje ona różne postawy artystyczne i nie jest wyborem prac po określonej tematyce”.

Niejako dla podkreślenia eklektyczności całej prezentacji uatrakcyjnił ją przeprowadzony na wernisażu performance w wykonaniu Joanny Dudy, Roberta Knutha i Wojciecha Łazarczyka. Artyści z wykorzystaniem multimediów stworzyli kilkunastominutową kooperację dźwiękowo-wizualną.

Wystawie towarzyszy także sympozjum podczas którego Monika Branicka z berlińskiej Galerii Żak/Branicka podejmie temat zasad funkcjonowania rynku sztuki w Polsce i w Niemczech, a Agnieszka Gniotek poprowadzi zajęcia praktyczne dotyczące powielania i przechowywania kolekcjonerskiej fotografii i filmów wideo.

Prace można oglądać do 23.02.2014 r (w soboty wstęp wolny), a portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym, wydarzenia.