Koncerty gitarowe, znakomici aktorzy i ...ABBA. Zamek Książąt Pomorskich rusza z kulturalną ofensywą. W najbliższych miesiącach będzie się tam dużo działo!
Teatralnie
19 marca w Teatrze Piwnica przy Krypcie miała miejsce prapremiera spektaklu "Ślimak" dla najmłodszych. Sztuka Marty Guśniowskiej w reżyserii Laury Słabińskiej to opowieść o tym jak tytułowy bohater opuszcza swoją muszlę i szuka nowego, „lepszego” domu. W obsadzie m.in. Paulina Lenart, Paweł Niczewski i Rafał Hajdukiewicz. W najbliższym czasie przedstawienie będzie można obejrzeć 1 i 2 kwietnia.

Z kolei najbliższą premierę dla dorosłych zaplanowano jesienią. Paweł Niczewski wyreżyseruje spektakl „Moja ABBA” Tomasza Mana. Inscenizacja będzie odbiciem doznań i przeżyć wywołanych w latach 70. przez odkrycie muzyki tego szwedzkiego zespołu. Kiedy w Polsce dominowała jednowymiarowa, dość uboga forma rozrywki, Abba na tym tle była zjawiskiem oszałamiającym „niczym UFO”, jak mówi o tym reżyser.

Gitarowo

Jubileuszowe, bo już 20. Wiosenne Koncerty Gitarowe to wydarzenie, na które fani muzyki na pewno czekają. Program tej edycji jest niewątpliwie urozmaicony. Na początek (25 marca) duet gitarowo-obojowy Michała Nagy'a i oboisty Arkadiusza Krupy zagra sonaty Scarlattiego. Dzień później szczecińscy gitarzyści zagrają utwory Rolanda Dyensa. Będzie to specjlany wieczór poświęcony temu zmarłemu w ubiegłym roku twórcy. Poza tym wystąpi też znakomity Łukasz Kuropaczewski, a sopranistaka Aldona Bartnik zaśpiewa utwory Dowlanda i Purcella. Zobaczymy też bardzo ceniony duet gitarowy hiszpańsko-kubański – Anabel Montesinos i Marco Tamayo.

Projekt Indialucia „dowodzony” przez Michała Czachowskiego, łączący muzykę indyjską i flamenco zakończy cały festiwal (9 kwietnia). Bilety i karnety są już dostępne w kasach. Ze szczegółowym programem można zapoznać się tutaj

Zamkowe Forum Kultury
Nowością w programie wydarzeń zamkowych jest cykl wtorkowych (począwszy od 28 marca) spotkań z udziałem publiczności, podczas których dyskutowane będą kwestie dotyczące kultury miasta i regionu. Gośćmi mają być mi.in. przedstawiciele lokalnych władz oraz twórcy i organizatorzy wydarzeń artystycznych. Prowadzącymi spotkania będą znani dziennikarze – Małgorzata Frymus i Konrad Wojtyła.

Maj z Sewerynami, Kaliną Jędrusik i jazzem

W ramach Szczecińskiego Salonu Poezji 19 maja (czyli wyjątkowo w piątek) Michał Józef Kawecki przygotował szczególny wieczór. Wiersze Mickiewicza, Słowackiego i Norwida czytać będą Andrzej Seweryn i jego córka Maria Seweryn. Wstęp wolny.

Tydzień później rozpocznie się „Weekend z Kaliną” (26 – 29 maja). Spektakl „Droga pani Kalino” w wykonaniu Małgorzaty Iwańskiej, projekcje filmów, w których wystąpiła Jędrusik oraz spotkanie z Dariuszem Michalskim, autorem biografii aktorki, to wydarzenia zaplanowane na te trzy dni. 25 sierpnia natomiast nastąpi post scriptum – koncert „Kalinowe niebo” z udziałem m.in. Katarzyny Figury, Renaty Przemyk, Pauliny Przybysz i Sambora Dudzińskiego. Artyści zaśpiewają utwory z repertuaru Kaliny Jędrusik.

Bardzo interesującą ofertę dla fanów jazzu zaplanowano na 27 maja. Wtedy wokalistka Kari Sal wystąpi z programem „Betesda”, a towarzyszyć jej będą m.in. Adam Bałdych (skrzypce) i Rafał Stępień (piano).

Janowski i hity lat 80.
Zamkowe Lato Artystyczne rozpocznie się tradycyjnie od Nocy Kupały (24-25 czerwca). Nieco później, bo 1 lipca na dziedzińcu Zamku zobaczymy show „Osiemdziesiąte.pl” w wykonaniu Roberta Janowskiego z zespołem. Znany prezenter telewizyjny i piosenkarz przedstawi hity Perfectu, Lady Pank, Oddziału Zamkniętego i zapewne także własne piosenki.

Najciekawsze wystawy
Poza tym interesująco zapowiadają się nowe ekspozycje. Wiadomo już, że zobaczymy trzy duże wystawy - „100 na 100”, czyli sto najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na stulecie tej uczelni (czerwiec), prezentację zbiorów sztuki będących w posiadaniu członków Stowarzyszenia „Klub Kolekcjonerów, Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej” w Galerii Wschodniej (sierpień) oraz „Grafikę XX w.” z pracami takich mistrzów jak Matisse, Braque, Picasso, Miro czy Cocteau (także w sierpniu w Galerii Północnej). W październiku Galeria Gotycka wypełni się eksponatami wystawy zorganizowanej z okazji 500-lecia reformacji „Cuiis regio, eius religio”.

Program zamkowych wydarzeń uzupełnią działania edukacyjne, cykl muzyczny „Szanujmy wspomnienia”, konferencje, warsztaty teatralne. Będziemy jeszcze o nich informować na naszych stronach.