Świetne filmy, doborowi goście i niesamowity widok na Szczecin. Już za nieco ponad tydzień ruszają Dąbskie Wieczory Filmowe 2017. Impreza w tym roku potrwa aż 7 dni. Właśnie poznaliśmy jej program.
To 11. edycja Dąbskich Wieczorów Filmowych. Festiwal oficjalnie rozpocznie się w poniedziałek, 24 lipca, ale już dzień wcześniej odbędzie się wydarzenie specjalne - koncert mistrzów instrumentalnego rocka, czyli grupy Lebowski. W niedzielę, 23 lipca, zespół wystąpi w Klubie Delta przy ul. Racławickiej 10 (bilety 20 zł w przedsprzedaży i 30 zł w dniu koncertu). Będzie to premierowy koncert po wydaniu najnowszej płyty Lebowskiego.

Pierwsze cztery pokazy filmowe zaplanowano w Klubie Delta. Od poniedziałku do czwartku (24-27 lipca) w budynku przy Racławickiej 10 będzie można obejrzeć takie produkcje jak "Las 4 rano" Jana Jakuba Kolskiego, "Ederly" Piotra Dumały, "Czerwony pająk" Marcina Koszałki i "Wściekłość" Michała Węgrzyna. Seanse uświetnią rozmowy z festiwalowymi gośćmi, wśród których znaleźli się jeden z najoryginalniejszych polskich reżyserów - Jan Jakub Kolski oraz aktorzy: Mariusz Bonaszewski, Dorota Landowska i Paulina Chapko. Filmowe spotkania będą rozpoczynały się o godz. 19:00.





W weekend festiwal przeniesie się na plażę nad jeziorem Dąbie. W piątkowy wieczór (28 lipca) na wielkim ekranie zostaną wyświetlone "Voyage, Voyage" Aleksandra Potoczka oraz "11 minut" Jerzego Skolimowskiego. Ten pierwszy obraz to wyjątkowe spotkanie z wybitnymi absolwentami i osobistościami krakowskiej szkoły teatralnej im. Ludwika Solskiego, m.in. Magdaleną Cielecką, Grzegorzem Jarzyną, Krystianem Lupą, Jerzym Stuhrem czy Dorotą Segdą. Bohaterowie filmu powstałego z okazji 70-lecia PWST zdradzą z jakimi nadziejami do niej przychodzili, co od szkoły „dostali”, o co się „rozbili” i jak ich to miejsce kształtowało. Z kolei "11 minut" to thriller psychologiczny przedstawiający te same 11 minut z życia różnych postaci, których losy połączy nieoczekiwane wydarzenie. Tego wieczoru na dąbskiej plaży z widzami spotkają się Dawid Ogrodnik oraz Paulina Chapko.



Festiwalowa sobota (29 lipca) rozpocznie się od projekcji filmu "Disco Polo" w reż. Macieja Bochniaka, opowiadającego o tym jak wyglądała walka o sukces nad Wisłą w szalonych latach dziewięćdziesiątych. To o godz. 17:00 w Klubie Delta. Natomiast wieczorem na plaży obejrzymy wielokrotnie nagradzaną etiudę fabularną "Szczękościsk" o grupe artystów marzących o podbiciu rynku sztuki oraz "Szczęście świata" opowiadające o losach mieszkańców jednej ze śląskich kamienic: Janie, Róży oraz zauroczonych nią trzech mężczyznach – Polaku, Ślązaku i młodym Niemcu. Film składa się z dwóch części. Pierwsza z nich rozgrywać się będzie latem 1939 r., druga – w czasach powojennych. Sobotnim gościem specjalnym będzie reżyser "Szczęścia świata" Michał Rosa.

Pokazy na plaży w oba wieczory startują o godz. 21:30.

 

Tradycyjnie wydarzenia ostatniego dnia festiwalu odbędą się w hangarze jachtowym na Campingu Marina PTTK przy ul. Przestrzennej 23. W programie zaplanowano projekcję dokumentu o pochodzącym ze Szczecina kompozytorze Piotrze Klimku i spotkanie z jego twórcami, koncert duetu Oho!Koko oraz rodzinny piknik ekologiczny.

Poza wydarzeniem specjalnym, czyli koncertem zespołu Lebowski udział we wszystkich pokazach, spotkaniach i innych atrakcjach jest bezpłatny.