Pofabryczny budynek przy ul. Krasińskiego 10/11 kupiła firma deweloperska Modehpolmo. W połowie 2018 roku w zmodernizowanych wnętrzach będą mieścić się biura, i lokale handlowo-usługowe.
Pierwsze prace budowlane rozpoczną się wiosną przyszłego roku. Postindustrialny budynek jest wpisany do rejestru zabytków, więc musi zostać zachowany jego charakter i historyczna bryła. Nie oznacza to jednak, że odnowiona fabryka nie zyska również nowoczesnych elementów. 

- Planujemy częściową przebudowę obiektu. Powstanie m. in. przeszklona klatka schodowa od południowej strony. W tej chwili pracujemy nad projektem, który powinien być gotowy do końca roku - mówi Sonia Sadowa z Modehpolmo.

Biurowiec z przemysłowym charakterem
Na parterze będą lokale handlowo-użytkowe, na piętrach powstaną biura i sale konferencyjne. Łącznie przeznaczona do wynajęcia będzie powierzchnia ok. 2 tys m kw.

- Znajdą się tam pomieszczenia o powierzchni od 15 do 200 mk. Budynek wyposażony zostanie w trzy klatki schodowe oraz windę - informuje Sonia Sadowa. - Rozpoczęliśmy działania marketingowe, prowadzimy rozmowy z zainteresowanymi najmem firmami. W Szczecinie jest spore zainteresowanie obiektami biurowymi. Przykładem jest nasza inna realizacja, wynajęty w całości budynek biurowy Fabryka przy al. Wojska Polskiego.

Mają całe imperium Stoewerów

W 2015 roku Modehpolmo oddało do użytku biurowiec w zmodernizowanych wnętrzach dawnej Fabryki Mechanizmów Samochodowych Polmo przy al. Wojska Polskiego 184C. W czasach PRL powstawały tam kultowe motocykle marki Junak, a przed wojną ten obiekt również należał do rodziny Stoewerów. Produkowano w nim słynne szczecińskie samochody.

Teraz Modehpolmo inwestuje w inną część przemysłowego imperium Stoewerów. Budynek przy Krasińskiego jest pozostałością po większym kompleksie fabrycznym (założonym przez Bernharda Stoewera), gdzie przed wojną produkowano m.in. maszyny do szycia i pisania oraz rowery. Nawiązując do „pierwszej” Fabryki tego dewelopera, biurowiec będzie nosił nazwę Fabryka II.

- Na pewno fakt, że wykonaliśmy rewitalizację budynku przy al. Wojska Polskiego miał duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zakupie obiektu przy ul. Krasińskiego, ponieważ mamy doświadczenie w przebudowie i komercjalizacji obiektów tego typu. Ale większe znaczenie ma sama lokalizacja - bliskość centrum miasta oraz bardzo dobry dojazd komunikacją miejską - wyjaśnia Sonia Sadowa. - Istotna była również możliwość uzyskania środków z unijnego funduszu Jessica [preferencyjne pożyczki dla inwestorów na modernizację obiektów poprzemysłowych - red.].