208 lat temu w Szczecinie urodził się August Ludwig Most. Muzeum pokaże dwa wcześniej nieprezentowane dzieła tego artysty.

208. rocznica urodzin Augusta Ludwiga Mosta, wybitnego szczecińskiego malarza epoki biedermeieru, przypada we wtorek, 10 marca 2015 roku. Z tej okazji w Muzeum Historii Szczecina będzie można zobaczyć dwa dotychczas niepokazywane dzieła artysty: Pejzaż górski przy źródle z figurą Matki Boskiej (1848) oraz Portret rodziny Kühn (1844), zakupiony w ubiegłym roku przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie. Obrazy będą eksponowane od 10 do 15 marca.

Będą też urodziny innych artystów

Urodziny Mosta będą jednocześnie pierwszą odsłoną nowego projektu MNS - „eMeNes_Nie(ch) żyją mistrzowie!”.

- Wykorzystując rocznice urodzin wybranych wielkich artystów, których prace znajdują się w zbiorach Muzeum lub w depozycie i są prezentowane na wystawach stałych i czasowych, będziemy przybliżać ich twórczość i sylwetki – wyjaśnia Daniel Źródlewski z Muzeum Narodowego w Szczecinie.

W ramach projektu zaprezentowane zostaną m.in. Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Wilhelm Meyer-Schwartau, Lovis Corinth, Eugen Dekkert, Max Slevogt.

- Specjalny charakter będą miały wydarzenia związane z 500. rocznicą urodzin Lukasa Cranacha Młodszego oraz 100. – Bernharda Heiligera - zapowiada Źródlewski.

Most Mosta

W sumie w zbiorach Muzeum jest już 11 płócien Augusta Ludwiga Mosta oraz wiele rysunków, a kolekcja wciąż się powiększa. Ostatnim z pomysłów związanych z malarzem jest idea nadania imienia artysty budowanej przeprawie z Łasztowni do mariny na Wyspie Grodzkiej. Jak zaznacza Źródlewski, most powstaje dokładnie w tym samym miejscu, z którego August Ludwig Most w 1847 roku namalował jeden ze swoich najbardziej znanych obrazów – „Widok Szczecina z Łasztowni Stoczniowej”, znajdujący się w zbiorach Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie.

- „Most Mosta” to nie tylko ciekawa gra słów, ale też nośnik wartości historycznych i tożsamościowych. W Urzędzie Miasta Szczecin zostały złożone odpowiednie dokumenty, a z odpowiedzi magistratu wynika, że może przyjąć propozycję - mówi Daniel Źródlewski.

Ewentualna dyskusja rozpocznie się jednak już po zakończeniu budowy.

- Nadanie nowej nazwy mogłoby zapoczątkować serię oryginalnych przedsięwzięć (na przykład stworzenie tablicy pamiątkowej z reprodukcją wspomnianego obrazu czy plenerowej galerii dzieł Augusta Ludwiga Mosta), pozwalających szczecinianom na zapoznanie się z wciąż jeszcze niewystarczająco znaną historią miasta i jego dawnymi, wybitnymi obywatelami - dodaje.

 

August Ludwig Most urodził się 10 marca 1807 roku w Szczecinie. W młodości kształcił się w Stargardzie u malarza o nazwisku Thiele, później studiował w Akademii Sztuki w Berlinie u prof. Heinricha Lengericha. Z tego okresu pochodzą pierwsze obrazy artysty, przedstawiające Stargard: „Wieże Bramy Młyńskiej” i „Wnętrze kościoła Mariackiego”. Ten ostatni został zakupiony przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Po zakończeniu studiów Most przez kilka lat mieszkał w Dreźnie, by w 1834 roku powrócić do Szczecina. W roku 1841 rozpoczął pracę w szczecińskim Gimnazjum Mariackim. W szkole tej pracował jako nauczyciel rysunku aż do śmierci.

August Ludwig Most chętnie podróżował, szkicował m.in. zajazdy, gospody i stroje ludowe, szczególnie chętnie strój pyrzycki, który malarz spopularyzował dzięki swoim szkicom. Z chwilą powołania w 1834 roku Pomorskiego Stowarzyszenia Sztuki (Kunstverein für Pommern) zasiadał w jego zarządzie.Zaliczał się do elity miejskiej Szczecina.

Duża część szkiców Ludwiga Mosta zaginęła podczas II wojny światowej. Zachowało się przede wszystkim malarstwo olejne, pejzażowe i portretowe – łącznie około 280 obrazów, przechowywanych głównie w zbiorach muzeów w Szczecinie i Greifswaldzie. Wśród pejzaży dużą wartość przedstawiają obrazy prezentujące architekturę dawnego Szczecina, Stargardu i Pyrzyc, wśród portretów – m.in. podobizny szczecińskiego kompozytora Carla Loewego i matematyka Hermanna Grossmanna. Obraz Mosta „Szczeciński zamek od strony północy” (1828) posłużył jako podstawa rekonstrukcji Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie po zniszczeniach wojennych. August Ludiwg Most zmarł w rodzinnym mieście 27 czerwca 1883 roku, został pochowany na nieistniejącym dziś Cmentarzu Grabowskim.