Meble i podłogi z beczek po winie, lustra zdobione ręcznie malowanymi przez hiszpańskich artystów płytkami, wykłady z renowacji mebli, pokój stymulujący rozwój dziecka, spotkania i porady projektantów wnętrz, a także kiermasz ogrodowy. Targi WSZYSTKO DLA DOMU + wnętrza komercyjne już w najbliższy weekend w halach MTS.

Ekspozycja 23. Targów WSZYSTKO DLA DOMU + wnętrza komercyjne została podzielona na trzy strefy tematyczne - Strefę Designera, Strefę Wnętrz Komercyjnych oraz 5. Nawę Designu, czyli Strefę edukacyjną. W dwóch pierwszych nie zabraknie inspirujących rozwiązań aranżacyjnych, oryginalnych mebli, nowatorskich elementów wyposażenia wnętrz. Prezentowane będą meble i inne sprzęty mistrzów polskiego designu oraz ich najzdolniejszych uczniów. Część z nich to prototypy, inne zostały już wdrożone do produkcji. Będzie też można skorzystać z bezpłatnych porad projektantów i architektów wnętrz, poznać ich projekty oraz omówić własne pomysły.

Designerskie perełki

W Strefie Designera, w ramach wystawy „Design z naszego podwórka”,  zostaną zaprezentowane m.in.: regał o zmiennych wysokościach Rajmunda Hałasa, wymyślony w 1959, ale którego rysunek do niedawna leżał jeszcze w szufladzie, fotel BUJANY Karola Starczewskiego, oryginalne lampy Michała Kwiatkowskiego i Ryszarda Mańczaka, „połamana” porcelana Marka Cecuły oraz parawany-ekrany PEEKABOO Zofii Żadan. Będą też całkiem nowe projekty. Wśród nich krzesło Czesława Kowalskiego.

Krzesło to zaprojektowane w czasach PRL-u, stanowiło część legendarnego zestawu „mebli Kowalskich”, jednak do produkcji weszło dopiero teraz. W związku z tą premierą, w piątek, 3 października, o godz. 17:30 podczas targów odbędzie się wernisaż. Weźmie w niej udział historyk sztuki oraz bard Jacek Kowalski, syn legendarnych polskich projektantów Bogusławy i Czesława Kowalskich, który nie tylko opowie o meblach swoich rodziców, ale też o nich zaśpiewa.

Z kolei w Strefie Wnętrz Komercyjnych przedstawiona zostanie aranżacja butiku odzieżowego. Znajdzie się tam wszystko to, co jest potrzebne w każdym eleganckim sklepie – lada, wieszaki, przymierzalnia, a także miejsce, w którym można porozmawiać z klientem i poczęstować go kawą. W przestrzeni ekspozycyjnej zaaranżowanego sklepu po raz pierwszy w Polsce pokazane zostaną mobilne wieszaki Karola Starczewskiego. 

Wokół designu – spotkania i warsztaty

Strefa Designera będzie też miejscem spotkań ze znanymi projektantami. W sobotę, 4 października, o godz. 12:00 zaplanowano spotkanie z Ryszardem Mańczakiem i Karolem Starczewskim, którego tematem przewodnim będzie pytanie „Jak być designerem i nie zwariować?”.

Dzień później, 5 października, również o 12:00 odbędzie się dyskusja „Gdzie jest polski design?”. Natomiast o godz. 14:00 rozpocznie się relacja video z rozmowy z Tomaszem Augustyniakiem. Jej temat to: „Sukces polskiego designera: prawdy i mity”.

Zaprojektuj lampę

Targom towarzyszyć będą prowadzone przez fundację Nowymodel.org warsztaty "Rzucamy nowe światło na lampę", podczas których uczestnicy wykonają tekturowe abażury z gotowych elementów wymyślonych przez Zofię Żadan. Najciekawsze propozycje będą miały szansę na realizację w prototypowni nowymodel.org. W zajęciach mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani zarówno miłośnicy designu, jak i młodzi projektanci (piątek, sobota 10:00 – 18:00; niedziela 10:00 – 17:00).

Odkrywanie uroków mebli

Pomysłów na innowacyjne i funkcjonalne meble oraz wnętrza nie zabraknie również w strefie 5. Nawa Designu. Na wystawie „Idea Design” zaprezentowane zostaną prace studentów i absolwentów Akademii Sztuki w Szczecinie.

Miłośników designu mogą zainteresować także warsztaty firmy Deca „Tkanina meblowa – rodzaje, zastosowania i właściwości” (piątek – niedziela o godz. 13:00). Właścicielki opowiedzą też o swoich doświadczeniach i inspiracjach w metamorfozie mebli na zamówienie (piątek – niedziela o 15:00).

Ponadto dla amatorów i entuzjastów designu zaplanowano warsztaty z renowacji mebli. Podczas nich uczestnicy pod okiem eksperta – Pawła Machometa, twórcy bloga „Rzuć Pan okiem”, odnowią krzesła, które potem będą mogli zabrać do domu. Krzesła i materiały do pracy zapewnią organizatorzy. Na to wydarzenie brak już wolnych miejsc.

Pokój stymulujący rozwój dziecka

Z myślą o najmłodszych użytkownikach polskiego designu podczas Targów WSZYSTKO DLA DOMU pokazana zostanie wyjątkowa aranżacja pokoju dziecięcego. Wystawę nazwano „MAMO! TATO! ROZWIŃ MNIE, czyli co kolory i meble potrafią”. Rodziców czeka na niej spora dawka wiedzy o zależnościach pomiędzy rozwojem dzieci a przestrzenią, w której przebywają, natomiast dzieci – intrygująca część interaktywna.

Meble z beczek po winie, podłogi o ponadstandardowej szerokości

W najbliższy weekend w hali Międzynarodowych Targów Szczecińskich wśród wystawców można się spodziewać producentów m.in. podłóg, glazury, drzwi, kominków i sprzętu AGD. Ze znakiem „nowość!” na targach pojawi się aż siedem produktów: deski podłogowe o ponadstandardowej szerokości 207 mm, meble, podłogi oraz dodatki z beczek po winie, sherry i brandy, lustra w dębowych ramach zdobionych płytkami ręcznie malowanymi przez hiszpańskich artystów, Giclée – limitowane edycje obrazów z sygnaturą autora o atrybutach kolekcjonerskich, płyty gazowe bez płomieni, przypominające płyty indukcyjne, zaawansowany technologicznie szwajcarski system do prasowania oraz francuskie saszetki zapachowe do szaf.

Po raz pierwszy przy okazji targów zorganizowany będzie jesienny kiermasz ogrodowy.

Zmagania glazurników z całej Polski

Podczas 23. Targów WSZYSTKO DLA DOMU + wnętrza komercyjne przeprowadzone zostaną również pokazy rzemieślnicze. Przygotowane przez Polskie Zrzeszenie Płytkarzy zaprezentują prawidłowe wykonanie tynków dekoracyjnych, techniki przygotowania podłoża oraz przyklejania mozaiki. Zmagania glazurników z różnych rejonów Polski zobaczyć będzie można w ramach eliminacji do VII Glazurniczych Mistrzostw Polski (wśród głosujących na wybraną pracę rozlosowany zostanie projekt łazienki). Nie zabraknie też specjalistycznych porad na temat układania glazury oraz porad architekta wnętrz (warto przynieść ze sobą wymiary pomieszczeń a architekt wykona dla nas projekt w zarysie; termin konsultacji najlepiej wcześniej umówić pod numerem telefonu 722 194 648 lub drogą mailową: biuro@akprojects.pl).

Na zwiedzających czekają też konkursy z nagrodami (do wygrania będą tablet, poduszki od firmy Deca oraz lustro zdobione ręcznie malowanymi płytkami), a pierwszego dnia targów o godzinie 17:00 słodka niespodzianka.

W piątek i sobotę targi będą otwarte w godz. 10:00 – 18:00, w niedzielę od 10:00 do 17:00. Bilety będą dostępne w kasie MTS w cenach: 10 zł normalny, 7 zł ulgowy. Dzieci do lat 7 wstęp wolny. Parking jest bezpłatny. Obowiązuje też promocja – powyżej 3 osób 1 bilet gratis (najtańszy bilet).

Szczegółowe informacje na stronie www.mts.pl