To nie jedyna gratka dla miłośników historii Szczecina. Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów w najbliższy piątek będzie można zobaczyć też oryginalne rysunki, projekty architektoniczne, plany fasad znanych szczecińskich budynków, m.in. urzędu wojewódzkiego, magistratu czy Akademii Morskiej.
Międzynarodowy Dzień Archiwów będzie obchodzony na całym świecie w najbliższy piątek, 9 czerwca. W Szczecinie świętowanie zaplanowano w godz. 10:00 – 15:00. W tym czasie będzie można zwiedzić prawie 120-letni gmach przy ul. św. Wojciecha 13 i zajrzeć do niedostępnych na co dzień archiwalnych zakamarków. XV-wieczna Biblia, gazeta, którą czytano w Szczecinie 300 lat temu, przepiękne zabytkowe meble czy ponad 100-letnie półki magazynowe – to tylko kilka ciekawostek, które kryją się w gmachu tej instytucji (więcej w naszym artykule "Pokazali niedostępne miejsca w szczecińskim archiwum").

Pracownicy archiwum zapraszają również na wykłady, podczas których opowiedzą o architektonicznych dziejach Szczecina i zaprezentują oryginalne dokumenty Akt Nadzoru Budowlanego. Będzie można zobaczyć autentyczne projekty architektoniczne, rysunki, plany fasad kilkunastu najciekawszych obiektów w Szczecinie, m.in.: siedziby magistratu, urzędu wojewódzkiego, Akademii Morskiej, Kaskadę, kościoły pw. św. Józefa oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nie zabraknie też historycznych i współczesnych fotografii tych budynków. Wykłady zaplanowano co godzinę, począwszy od godz. 10:00.

W piątek w gmachu przy ul. św. Wojciecha odbędzie się także kiermasz publikacji Archiwum za 1 zł. Pracownicy poradzą również jak korzystać z archiwum i jak szukać w nim informacji. Udział w zaplanowanych wydarzeniach jest bezpłatny.

Data obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów została ustalona podczas Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur w 2007 r. i wiąże się z utworzeniem tego dnia w 1948 r., pod auspicjami UNESCO, Międzynarodowej Rady Archiwów. Archiwa na całym świecie przypominają wówczas o swojej roli dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.