W tym roku mija 10 lat od uruchomienia programu „Zielone Podwórka Szczecina”. W tym czasie wypiękniało już ponad 100 szczecińskich podwórek! Właśnie dobiegają końca tegoroczne metamorfozy.

- Program Zielone Podwórka Szczecina to program bardzo konkretnie zmieniający nasze miasto i nasze najbliższe otoczenie. Miejsca, w których spędzamy najwięcej czasu – mówi Lidia Królikowska, dyrektor Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie. Dzięki niemu szare i zaniedbane podwórka zamieniają się w przyjazne mieszkańcom oazy zieleni i spokoju.

Pierwsze Zielone Podwórka pojawiły się na mapie Szczecina w 2008 roku. Od tamtego czasu rokrocznie tworzone były kolejne. W ciągu 10 lat zrealizowano w sumie 113 projektów, które miasto dofinansowało łączną kwotą 10 mln zł.

Zamiast chaszczy i śmieci
W tegorocznej edycji programu wspólnoty złożyły 30 wniosków. Udało się przebudować 12 podwórek. Większość realizacji została już zakończona, część czeka jeszcze na odbiory. Inwestycje wspólnot dofinansowno kwotą 2,3 mln zł.

Efekty można podziwiać już m. in. przy ul. Zakopiańskiej 11-12 i 13-14, gdzie w tym roku powstały obok siebie dwa podwórka. W miejscu chaszczy i śmieci pojawiły się nowa zieleń, alejki, place zabaw dla dzieci, miejsca odpoczynku dla starszych. Mieszkańcy są zachwyceni.

- Bardzo długo czekaliśmy na te podwórka. Mieszkamy tutaj już 15 lat i w końcu nam się udało. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Dzieci mają wreszcie, gdzie wyjść się pobawić i spędzić czas – mówi pani Aneta, jedna z mieszkanek bloku przy ul. Zakopiańskiej.

W 2017 roku nowe podwórka powstały również m.in.: przy ul. Jagiellońskiej 31, 39a, Bohaterów Warszawy 107-111, Montwiłła 2-11, Emilii Plater 90, Boguchwały 13-16, Asnyka 20, Bazarowej 2-8, Szymanowskiego 6-9. Wnioski do udziału w kolejnej edycji programu będzie można składać na początku przyszłego roku.

Program Zielone Podwórka Szczecina jest doceniany nie tylko przez samych mieszkańców, ale także przez różne instytucje. W roku 2013 znalazł się w finale Nagrody Obywatelskiej Prezydenta Polski. Dostrzeżony został za „wybitne, nowatorskie i efektywne działania obywatelskie na rzecz dobra wspólnego”.