Wizyta w schronie pod Urzędem Miasta, parada zabytkowych aut, plac zabaw na dachu "Przełomów", wirtualna rzeczywistość w kopule Freedomes na pl. Orła Białego, koncerty, spacer śladami szczecińskich gryfów, astrofotografia, zwiedzanie Opery na Zamku, Filharmonii, kamienicy Loitzów, rektoratu PUM, Urzędu Wojewódzkiego - to tylko część atrakcji, jakie czekają na szczecinian w Noc Muzeów. Wszystko za darmo!
To już 12. edycja Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie. W sobotę, 20 maja, zupełnie za darmo będzie można zwiedzić około 30 miejsc. Tego wieczoru swoje drzwi otworzą wszystkie gmachy Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Techniki i Komunikacji, Filharmonia, Opera na Zamku, rektorat Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Urząd Miasta, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, Browar Stara Komenda, Trafostacja Sztuki, Akademia Sztuki, kościół Świętej Trójcy, Muzeum Pogoni. Poza bezpłatnym zwiedzaniem wystaw prawie wszystkie instytucje przygotowały dodatkowe atrakcje.

PARADA ZABYTKOWYCH POJAZDÓW w Muzeum Techniki i Komunikacji
Szczecińskie Muzeum Techniki i Komunikacji zaprasza w sobotę do udziału i podziwiania corocznej parady zabytkowych pojazdów. Kawalkada aut wyruszy o godz. 17:00 z dziedzińca przy ul. Niemierzyńskiej 18a i przejedzie m.in. ul. Piotra Skargi, al. Wojska Polskiego, Bramę Portową, ul. Wyszyńskiego, Owocową, 3 Maja, Niepodległości, Wyzwolenia. W paradzie może wziąć udział każdy chętny. Wystarczy mieć stare auto i w sobotę przed 17:00 zameldować się na dziedzińcu MTiK. Samo muzeum będzie można zwiedzać w godz. 18:00-00:00.

Z okazji Nocy Muzeów MTiK uruchomi w sobotę linię tramwajową M, kursującą na trasie Potulicka – Las Arkoński. Linia będzie obsługiwana wagonem 4N 293H z zajezdni Golęcin. Odjazdy z ul. Potulickiej: 19.00, 20.00, 21.00, z Lasu Arkońskiego: 19.33, 20.33, 21.33.

ZWIEDZANIE SCHRONU POD URZĘDEM MIASTA i WIZYTA W GABINECIE PREZYDENTA

Niezwykle ciekawie zapowiada się sobotnia Noc Muzeów w szpinakowym pałacu. W godz. 19:00-23:00 zainteresowani zostaną oprowadzeni po gabinecie prezydenta Szczecina, w którym do dziś zachowało się oryginalne neobarokowe umeblowanie, reprezentacyjnej bibliotece z bogatym księgozbiorem poświęconym historii miasta oraz potężnym schronie, mogącym pomieścić pół tysiąca osób. Zwiedzanie będzie się odbywać w 15-20-osobowych grupach. Zbiórka o godz. 19:00 przed głównym wejściem do budynku Urzędu Miasta.

SPACER ŚLADAMI GRYFÓW
W Noc Muzeów można się również wybrać na spacer śladami szczecińskich gryfów. Przewodnikiem będzie Szymon Jeż, autor niedawno wydanej książki „Gryfy w Szczecinie”. Podczas 45-minutowej wycieczki pokaże zainteresowanym, gdzie w okolicach Urzędu Miasta i Jasnych Błoni można znaleźć wizerunki legendarnych stworów. Pierwszy spacer startuje o godz. 19:00. Następne będą się odbywały co 45 minut. Zbiórka przy ul. Felczaka 9 (vis-à-vis Urzędu Skarbowego).

MUZEUM POGONI
W godz. 17:00-20:00 można również zwiedzić niewielkie Muzeum Pogoni, w którym zebrane są m.in.: klubowe pamiątki, zdjęcia, trofea, sztandar Pogoni, wycinki z gazet i wszelkie inne przedmioty związane z historią Dumy Pomorza! Muzeum mieści się w Sali Tradycji przy ul. Karłowicza 28.

PIRAMIDA Z ŻELAZEK, BICIE MONET, PREZENTACJE NOWYCH NABYTKÓW w gmachach Muzeum Narodowego
W holu Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego będzie można podziwiać specjalną piramidę zbudowaną z około 100 żelazek. Na ekspozycji znajdą się żelazka płytowe, na duszę, węgiel, z kominkiem oraz elektryczne. Na wystawie „W afrykańskiej wiosce” zaplanowano projekcję filmów, prezentujących codzienne życie mieszkańców wioski Kena (Bamana, Mali). Będzie okazja przyjrzeć się z bliska pracy tkacza, kobiecie wykonującej bogolan, garncarkom, obserwować spożywanie i przygotowanie posiłków, zabawy dzieci oraz tworzenie fryzur. Filmy pokazują również spektakularny taniec dogońskich masek z Mali, inicjację chłopców z ludu Bamileke z Kamerunu oraz zespół muzyczny z pałacu sułtańskiego w Foumban w Kamerunie.

Z kolei w gmachu przy Staromłyńskiej 27 będzie okazja obejrzeć nowe nabytki szczecińskiego Muzeum Narodowego, m.in. „Dyliżans nad morzem. Droga z Libawy do Połągi” Stanisława Witkiewicza i wielkoformatowy „Chaos przed zagładą w obecności jaja wieczności” Fanciszka Starowieyskiego. Na zadaszonym dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych zgodnie z hasłem „Tak to robiono dawniej” chętni spróbują wybić pamiątkową monetę i opieczętować dokument, odciskając okolicznościową pieczęć w gorącym laku. 

PLAC ZABAW na dachu "Przełomów"

Najmłodszych z pewnością ucieszy wizyta na interaktywnej wystawie „Miasto Nauki” (w gmachu Muzeum przy Wałach Chrobrego), na której można wszystkiego dotykać i eksperymentować na sobie. Ekspozycję tworzy ponad 40 edukacyjnych obiektów, wśród nich m.in. wirujący domek, studnia bez dna, tańczące śrubki. W Noc Muzeów wstęp na wystawę będzie bezpłatny. Frajdę powinien również sprawić plac zabaw, który powstanie na dachu Przełomów. Podobnie jak w ubiegłym roku na pl. Solidarności będzie można zagrać w klasy i szachy, poskakać na skakance, porysować kredą i wziąć udział w Wyścigu Pokoju na torze kapslowym. Na grzbiecie CDP zaplanowano również pokazy gimnastyki sportowej i artystycznej, będzie można też sprawdzić się na specjalnym torze przeszkód. W Noc Muzeów na najmłodszych będzie czekać również Teatralny Plac Zabaw w Galerii Tworzę się w gmachu 13 Muz. 

WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ W KOPULE FREEDOMES na placu Orła Białego

W sobotę, 20 maja, mnóstwo atrakcji czeka na odwiedzających Akademię Sztuki w Szczecinie. Będzie można zwiedzić zabytkowe wnętrza Pałacu pod Globusem i przez całą noc chłonąć sztukę. Studenci i wykładowcy uczelni przygotowali specjalne koncerty, akcje i prezentacje swojej twórczości. W pracowni fotograficznej będą też wykonywać odwiedzającym portrety. Z kolei na pl. Orła Białego stanie namiot sferyczny, w którym partnerzy Akademii – firmy Freedomes i Pixel Legend – przygotowali specjalne animacje i próbki wirtualnej rzeczywistości. Będzie można je oglądać do godz. 23:00.
Program koncertów i prezentacji w gmachu Akademii Sztuki. Wszystko dostępne w godz. 18:00-23:00.

Teatr
18.00 koncert perkusjonistów z klasy prof. Jorge Luisa Valcarcela Gregoria przygotowany pod kierunkiem Rafała Krzanowskiego 
20.00 pokaz pt. „Film 1” studentów pracowni filmu krytycznego

Sala 006 na parterze
18.00 koncert: wystąpią studentki Yana Hudzovska i Marta Bochenek z klasy prof. Katarzyny Dondalskiej. Przy fortepianie Rafal Kowalczyk.
W programie: Creamer/Layton After You`ve Gone; H. Carey A Spring Morning; G. Spross Gathered Roses; L.Rozycki Rajski ptak; G.Donizetti  A Mezzanote; S. Rachmaninow Nie poj krasawica…; G. Donizetti  Aria Lindy di Chamounix. 

18.30 koncert jazzowy: Justyna Pustówka – vocal, Krzysztof Wyszyński – piano. Ogród Zimowy
18.00–23.00 praca interaktywna przygotowana przez Radosława Nagaya z Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów.

Sala 115 na pierwszym piętrze
18.00–23.00 IX Pracownia Obrazu. „Materiał-Postawa-Proces”: Dobromiła Hada-Jasikowska: „Muszę szyć”; Piniak: „Będzie coś i będę”; Arek Dydek: „Rysowanie posthumanistyczne”; Karolina Babińska: „Działanie spacerowe lub statyczne z możliwością obserwacji”.

Łącznik i sala konferencyjna Centrum Przemysłów Kreatywnych
18.00–23.00 prezentacja prac, w tym filmów, studentów Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów.

Studio fotograficzne na drugim piętrze
18.00–23.00 portrety wykonywane zwiedzającym, wysyłane do osób portretowanych mailem. 

Pracownia 312 na trzecim piętrze
18.00–23.00 prezentacja realizacji z pracowni Street Artu pod opieką dr. Mariusza Warasa

Pracownia 311 na trzecim piętrze
18.00–23.00 prezentacja prac studentów z pracowni dr hab. Hanny Nowickiej-Grochal prof. nadzw.

Dziedziniec pomiędzy Pałacem pod Globusem a Centrum Przemysłów Kreatywnych PK
19.00 koncert Baltic Neopolis Orchestra; Wielcy Koncertmistrzowie: Maestro, maestro (koncert jest odpłatny, bilety kosztują 25 i 40 zł)
23.00 działanie studenckie pt. „Nowa praca” pod opieką dr Aleksandry Ska (działanie dostępne tylko poprzez transmisję online! Na stronie internetowej Akademii Sztuki)
PREZENTACJA BROWARU STARA KOMENDA, DEGUSTACJA i APOKALIPTYCZNA WIZJA SZCZECINA
Browar Stara Komenda w Noc Muzeów zaprasza już od godz. 15:00. W programie m.in. prezentacja o tym jak warzy się piwo i dlaczego warto wspierać lokalne zakłady piwowarskie. Pracownicy zdradzą również tajniki produkcji piwa, zaprezentują sprzęt i używane składniki (słody, chmiele). Podczas pokazu uczestnicy będą mogli wziąć udział w degustacji piw z Browaru Stara Komenda, przejdą szybkie szkolenie z podstawowych gatunków piw i dobrania odpowiedniego szkła, będą zaproszeni do wzięcia udziału w dyskusji o tworzeniu kultury piwnej, zapoznają się z historią Browaru i piwowarstwa na Pomorzu Zachodnim oraz dowiedzą się kto wypija obecnie najwięcej piwa na świecie i jakie miejsce zajmuje w tym rankingu przeciętny Polak. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Degustacja kosztuje 1 zł. Obowiązują zapisy pod nr tel. 91 423 44 45 lub mailowo: biuro@starakomenda.pl. Liczba miejsc ograniczona. O godz. 16:00 w Starej Komendzie zostanie otwarta wystawa „Szczecin 2200” Tomasza Panka. Ekspozycję tworzy kilkanaście apokaliptycznych wizji naszego miasta, które przedstawiają m.in.: mroczną postać wyłaniającą się z radioaktywnej chmury nad Galaxy, opuszczone i porośnięte tropikalną roślinnością Kaskadę i Hanza Tower, nuklearną zimę i dzikie zwierzęta przy Filharmonii.

PIĘKNO KOSMOSU w Filharmonii
Filharmonia przed zwiedzaniem zaprasza na koncert zespołu Tomasza Licaka – Pomeranian Youth Big Band. Muzycy wystąpią w holu „lodowego pałacu” o godz. 17:00. Oprowadzanie po jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Szczecinie zaplanowano od godz. 20:00 do północy. Z okazji Nocy Muzeów przygotowano również prezentację astrofotografii amatorskiej do specjalnie na tę okazję skomponowanej muzyki. Na Poziomie 4. będzie można też oglądać akty kobiece Joanny Sarapaty.

ZWIEDZANIE URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO

W godz. 16:00-22:00 (ostatnie wejście o 21:30) będzie można zwiedzić gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przy Wałach Chrobrego. Odwiedzający zobaczą Salę Rycerską, Salę Tradycji, klatkę paradną, odrestaurowane filary, a także makietę w skali 1:100, przedstawiającą gmach tuż po wybudowaniu. W piętnastoosobowych grupach będzie można wejść na Wieżę Meteorologiczną.

WARSZTATY PALEONTOLOGICZNE w Muzeum Geologicznym

W godz. 18:00 – 21:00 będzie też okazja zwiedzić Muzeum Geologiczne mieszące się w budynku US przy ul. Adama Mickiewicza 16a. Dla dzieci w wieku 6-11 lat przygotowano warsztaty paleontologiczne, w programie których znalazły się:

1. Warsztaty z wykonywania odlewów skamieniałości
2. Paleontologiczny konkurs rysunkowy
3. Projekcja filmu o tematyce geologicznej
Ponadto:
4. Zwiedzanie wystawy
5. Interaktywna gra „Surowce Polski”
6. Praca z mikroskopami i binokularami.

Na warsztaty obowiązują zapisy, decyduje kolejność zgłoszeń: muzeum@usz.edu.pl, tel.: 91 444 24 26.

NOWA WYSTAWA w Trafostacji Sztuki

Na odwiedzających w Noc Muzeów Trafostację Sztuki czeka otwarta zaledwie dwa dni wcześniej wystawa „The Wall. Art Face To Face With Borders” nowego dyrektora instytucji Stanisława Rukszy. Ekspozycja podejmuje temat granic w sztukach wizualnych w ujęciu społeczno-politycznym, ekonomicznym i egzystencjalnym, a także związanych z nimi problemów, w tym aktualnych zagadnień uchodźczych. Na wystawie prezentowane są prace artystów polskich i zagranicznych, m.in. premierowy „Klincz” Łukasza Skąpskiego. Wystawa „The Wall. Art Face To Face With Borders” (Mur. Sztuka w obliczu granic) stanowi rozwinięcie międzynarodowej ekspozycji, która miała swoją premierową odsłonę w Careof DoCVA w Mediolanie.

ZWIEDZANIE REKTORATU PUM przy ul. Rybackiej
W godz. 18:00-00:00 będzie można także zwiedzić zabytkowy budynek rektoratu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Rybackiej 1. Goście będą mieli do wyboru dwie trasy od podziemia po strych. Jedną z atrakcji będzie możliwość zwiedzenia Muzeum Medycyny PUM z unikatowymi zbiorami sprzętu i wyposażenia gabinetów lekarskich z XIX i XX w.

ZWIEDZANIE KOŚCIOŁA ŚW. TRÓJCY na Łasztowni
W tym samym czasie będzie można obejrzeć wnętrza ewangelicko-augsburskiego kościoła Św. Trójcy przy ul. Energetyków 8 na Łasztowni. Wyjątkową okazją, aby tam zajrzeć jest obchodzony w tym roku wielki jubileusz 500-lecia reformacji. Uczestnicy spotkania poznają podstawowe zasady luteranizmu, przyjrzą się obrazowi Henryka Ostachiewicza „Jezus w Getsemane”, wysłuchają utworu organowego, obejrzą epitafia z dawnego cmentarza ewangelickiego, poznają wybitnych luteran związanych ze Szczecinem oraz zobaczą, jak maluje się kawą, herbatą i ziołami.

ZWIEDZANIE OPERY NA ZAMKU
W trakcie Nocy Muzeów na spacer po swoich wnętrzach zaprasza również Opera na Zamku. Na trasie zwiedzania nie zabraknie foyer, podziemi z zamkowymi fundamentami oraz serca każdego teatru, czyli sceny i widowni. Na odwiedzających mają czekać konkursy z nagrodami. Oprowadzanie po Operze będzie odbywało się w grupach. Spacer zajmie około 30 minut. Zbiórka przy wejściu C. Zwiedzanie zaplanowano w godz. 22.30-01.00.

ZWIEDZANIE KAMIENICY LOITZÓW przy ul. Kurkowej
W godz. 18:00-00:00 będzie też okazja zajrzeć w zakamarki zabytkowego budynku kamienicy Loitzów, w której obecnie mieści się Liceum Plastyczne. Zainteresowani zwiedzą m.in. pracownie artystyczne, tajemnicze przejścia i korytarze oraz pokój nauczycielski z innej bajki. Będzie można spróbować własnych sił w rysunku węglem i kredą, dowiedzieć się jak odnawiać stare meble, stworzyć własne graffiti czy ceramikę. O godz. 20:00 zaplanowano wykład zatytułowany „Architektura gotycka na Pomorzu Zachodnim”.

CO JESZCZE?
Szczeciński Inkubator Kultury przy al. Wojska Polskiego 90 zaprasza w Noc Muzeów w godz. 18:00-22:00. O godz. 18:00 zaplanowano spotkanie autorskie z dr hab. Elżbietą Wasyłyk i jej nową publikacją „Obraz jako struktura sił. Konstrukcja figuracji”. Godzinę później zostanie otwarta wystawa „ciało-medium”, prezentująca wybrane prace kilku studentów I Pracowni Malarstwa i Rysunku pod kierunkiem dr hab. Elżbiety Wasyłyk i mgr Natalii Szostak z Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Dzieła ukazują rys pracowni skoncentrowanej na konstrukcji formy i świetle. Głównym tematem przedstawionych realizacji jest kształt ludzkiego ciała i struktura koloru. Z kolei w godz. 19:00-22:00 zaplanowano performance ruchowy „Ciało w ruchu!” w wykonaniu grupy tanecznej pod kierunkiem Barbary Tereszko.

Klubokawiarnia Towarzyska przy deptaku ks. Bogusława pokaże zdjęcia unikatowych fotografii przedstawiających kamienicę, w której się mieści, oraz dokumentacji architektonicznej budynku. Wśród sfotografowanych obiektów znajduje się między innymi pierwszy oficjalny dokument – zgoda na budowę domu.

W Stojakach przy ul. Rayskiego 19 będzie można obejrzeć ekspozycję „Kolarstwo w Szczecinie”, poświęconą historii kolarstwa szosowego oraz torowego w naszym mieście. Organizatorzy zapowiadają, że wśród eksponatów znajdą się m.in. rower oraz strój kolarski Damiana Zielińskiego, przygotowane specjalnie na start w keirinie w Japonii.

W Noc Muzeów zapraszają również Szkoły Artystyczne Top-Art przy Wyszyńskiego 14, Orient Gallery, Open Gallery, Galeria Kierat 1, Galeria 111, Antykwariat Marka Wyłupka, Akademia Rysunku Grażyny Wesołowskiej, 13 Muz, 33'45 record store.

Szczegółowe informacje o programie Nocy Muzeów w Szczecinie tutaj
NOCNA WYCIECZKA POCIĄGIEM DO SKANSENU KOLEJOWEGO
W programie szczecińskiej Nocy Muzeów znalazła się również propozycja dla osób, chcących zobaczyć coś poza stolicą Pomorza Zachodniego. Podobnie jak w roku ubiegłym będzie można wybrać się na wycieczkę do gryfickiego skansenu kolejowego. Chętnych zabierze specjalny nocny pociąg, który w podróż do Gryfic wyruszy ze stacji Szczecin Główny o godz. 17:53. Na miejscu będzie można obejrzeć siedem parowozów, kilkadziesiąt wagonów motorowych, pasażerskich, towarowych i specjalistycznych oraz liczne urządzenia do ich obrządzania i naprawy, m.in.: obrotnice, urządzenia sygnalizacyjne itp. Planowane są też przejażdżki drezynami i zwiedzanie niedostępnej na co dzień lokomotywowni. W drogę powrotną do Szczecina pociąg wystartuje o 23:00 (w Szczecinie spodziewany jest o godz. 00:28). Udział w kolejowej wycieczce do gryfickiego skansenu wymaga mailowej rezerwacji miejsca. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem rzecznik.szczecin@p-r.com.pl. Bilet uprawniający do podróży w obie strony w promocyjnej cenie z okazji Nocy Muzeów kosztuje 14 zł (normalnie cena biletu jest dwa razy wyższa).