Po 25 latach tylko przez jeden dzień w Muzeum Historii Szczecina będzie można oglądać mundur generała Batowa – dowódcy Armii Czerwonej, która dokładnie 69 lat temu zdobyła Szczecin.

Mundur Pawła Batowa, radzieckiego generała uczestniczącego w zajmowaniu ziem dzisiejszego Pomorza Zachodniego i dowodzącego armią (wchodzącą w skład 2. Frontu Białoruskiego), która 26-go kwietnia 1945 roku zajęła Szczecin, był pokazywany w Muzeum Historii Szczecina, Oddziale Muzeum Narodowego do momentu przełomu w 1989 roku. Później trafił do magazynu. Jego ponowna jednodniowa prezentacja ma na celu przypomnienie ważnych, ale trudnych wydarzeń z historii Szczecina. Będzie to specjalna ekspozycja o wyłącznie edukacyjnym charakterze.

Mundur będzie można oglądać 26 kwietnia w godz. 10:00 – 18:00 w przestrzeni wystawy „Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku”, w części poświęconej II wojnie światowej i okresowi powojennemu. To przejmująca lekcja historii, podparta oryginalnym artefaktem.

Mundur zostanie zaprezentowany w ramach pierwszej edycji eMeNeS_extra, projektu mającego za zadanie uatrakcyjnianie stałych ekspozycji znajdujących się w Muzeum Narodowym. W ramach eMeNes_extra do wystaw dołączane będą nowe eksponaty, które pozwolą na nowo odczytać prezentowaną opowieść, przypomną zapomniane epizody i meandry historii.

 

Karta eksponatu (pisownia oryginalna):  

Przedmiot: Mundur gen. Pawła Batowa

Data i sposób nabycia: 12.04.1976 r., dar gen. P. Batowa

Materiał i technika: tkanina

Kraj: ZSRR

Czas powstania: 1960-1970 r.

Opis przedmiotu: Kurtka mundurowa z baretkami. Czapka i płaszcz.  

Czapka z zielonego, wełnianego sukna, z czarnym daszkiem, czerwonym otokiem i złotym sznurem nad daszkiem. Na otoku metalowa rozeta w kolorze złotym, na niej czerwona gwiazda z wpisanym złotym sierpem i młotem.  

Kurtka mundurowa w kolorze khaki. Klapy wykładane. Dwie kieszenie dolne, wpuszczone z wykładanymi klapkami. Zapięcie dwurzędowe. Guziki metalowe, koloru złotego z sierpem i młotem umieszczonym na globusie i otoczonym wieńcem. Czerwone wypustki na kołnierzu, mankietach i naramiennikach. Na naramiennikach mniejsza i większa złota gwiazda. Na kołnierzu wyszyte złotym bajorkiem gałązka. Na lewej piersi liczne baretki.

Płaszcz w kolorze szarym, z wypustkami czerwonymi na mankietach, patkach kieszeni, przy kołnierzu i zapięciu. Zapięcie dwurzędowe. Guziki j.w. Na kołnierzu czerwona patka, z wyszytą złotą gałązką. Naramienniki takie jak przy kurtce, ale w kolorze stalowym.