Zrewitalizowany budynek dawnego kina nadal będzie miejscem prowadzania działalności kulturalnej, ale część pomieszczeń zostanie skomercjalizowana. W ramach projektu Kosmos Art & Business Center przy al. Wojska Polskiego wybudowano również biurowiec, który jest obecnie zapełniony w 70 procentach.
Inwestycję realizuje szczecińska spółka Mark Invest. Według pierwotnych planów odnowiony budynek kina nie miał pełnić funkcji komercyjnych. Do jego zarządzania powołano Fundację Kosmos, która zapowiadała stworzenie przestrzeni konferencyjnej i wystawienniczej, sali kinowo-teatralnej, muzeum kina oraz organizowanie wydarzeń artystycznych. Tych planów nie udało się jednak zrealizować, fundacja już nie istnieje.

Trzy kierunki działalności kulturalnej

Przez dwa lata trwania inwestycji nie znaleziono innego operatora zainteresowanego całościowym zagospodarowaniem budynku dawnego kina. Właściciel prowadzi więc rozmowy z rożnymi podmiotami, które w Kosmosie miałyby prowadzić działalność kulturalną, a także komercyjną.

- Jednym z realizowanych kierunków jest stworzenie galerii, w której wystawiane byłyby prace uczniów liceum plastycznego, wraz z możliwością organizowania wystaw twórców współpracujących, wspierających młodzież oraz innych twórców amatorów z regionu - mówi Piotr Wójtowicz, prokurent spółki Mark Invest. - Innym pomysłem, nad którym pracujemy, jest stworzenie miejsca realizacji muzycznych pasji dla młodych twórców, wspieranych przez uznane autorytety sceny muzycznej.

Prowadzone są również rozmowy w sprawie udostępnienie powierzchni budynku dawnego kina pod działalność teatralną. - Ich finalizacja uzależniona jest od możliwości spełnienia warunków technicznych realizacji przedstawień. Taka funkcja nie była uwzględniona w dotychczasowych opracowaniach projektowych - mówi Piotr Wójtowicz.

Co poza działalnością kulturalną?

W odnowionym Kosmosie będzie również możliwość prowadzenia działalności komercyjnej. Znamy przykład budynku po kinie Colosseum, w którym powstał klub fitness. Przedstawiciele spółki Mark Invest nie chcą zdradzić, czy pójdą w podobną stronę (pojawiły się takie informacje). Podkreślają, że rozmowy z zainteresowanymi firmami wciąż trwają. W kondygnacji piwnicznej do zagospodarowania będzie powierzchnia ok. 750 m kw. Na parterze, gdzie trwają obecnie podstawowe prace wykończeniowe do wynajęcia przeznaczone zostanie 400 m kw.

- Prowadzimy również rozmowy z podmiotem zainteresowanym prowadzeniem działalności w głównej sali kinowej. W zależności od wymagań najemcy ustalony zostanie zakres dalszych prac, prawdopodobnie będzie potrzebny aneks do pozwolenia na budowę - tłumaczy Piotr Wójtowicz.

Stanowiska ładowania samochodów elektrycznych

W ramach inwestycji odtworzono podziemne przejście z budynku dawnego kina Kosmos, które teraz łączy się z nowo wybudowanym biurowcem. Dokonano wymiany trafostacji obsługującej częściowo śródmieście. Zagospodarowano teren wokół kina, w przyszłości miałyby się tam odbywać się cykliczne wydarzenia, takie jak: wystawy, koncerty, czy projekcje filmowe. Powstał również parking na 60 pojazdów. Nowością będzie stworzenie na nim stanowisk z funkcją ładowania samochodów elektrycznych.

- Będą to pierwsze takie ogólnodostępne punkty ładowania w Szczecinie - podkreśla Piotr Wójtowicz. - Zakup i instalacja ładowarek do samochodów elektrycznych wpisuje się w szerszą koncepcję rewitalizacji całego obszaru inwestycji. Obejmuje ona także wykonanie i montaż instalacji zapewniającej ekologiczną energię grzania i chłodu dla budynków Centrum Kosmos (w jej ramach wykonano 54 odwierty, każdy o głębokości 200 metrów).

70 procent zajęte

W przyjazną naturze ideologię wpisuje się również energooszczędny budynek biurowo-usługowo-naukowy, który powstał przed kinem Kosmos, całkowicie zasłaniając go od strony al. Wojska Polskiego.

- Na dzisiaj mamy wynajęte ponad 70 procent jego powierzchni. Na parterze znajduje się restauracja Konstelacja. Wśród pozostałych najemców są takie firmy jak: HR link, Dedeco, Mfinanse, Cognitran oraz jeszcze trzy inne podmioty, których nazw na razie nie mogę ujawnić. Obecnie przygotowujemy dla nich powierzchnię, zaczną pracę od początku 2017 roku - mówi Piotr Wójtowicz.

Najmłodszy zabytek Szczecina
Koszt inwestycji w cały kompleks Kosmos Art & Business Center to ok. 25 mln zł. 16 mln pochodzi z preferencyjnego kredytu z unijnego funduszu JESSICA.

Dawne kino Kosmos zostało odnowione zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. W modernistycznym budynku z 1959 roku szczególnie cenna jest mozaika autorstwa Sławomira Lewińskiego i Emanuela Messera. 

Kino zamknięto w 2003 roku, gdy stało się jasne, że przestarzały obiekt nie będzie w stanie konkurować z powstającymi wówczas w Szczecinie multipleksami.