Wojewoda zachodniopomorski zdecydował o zmianie ul. Obrońców Stalingradu na Edmunda Bałuki. Mimo negatywnej opinii Instytutu Pamięci Narodowej swoją nazwę zachowa ul. 26 Kwietnia.

To efekt ustawy dekomunizacyjnej, która zobowiązuje do zmiany nazw ulic propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny. Wcześniej szczecińscy radni podjęli decyzję na temat 12 innych ulic wskazanych przez IPN. Uchylili się jednak od przyjęcia stanowiska odnośnie dwóch nazw budzących największe emocje. Zgodnie z ustawą przyszłością ul. 26 Kwietnia i ul. Obrońców Stalingradu musiał więc zająć się wojewoda zachodniopomorski.

26 Kwietnia zostaje, ale dlaczego?

Jego decyzją nazwa ul. 26 Kwietnia pozostanie bez zmian. Wojewoda nie przyjął argumentacji IPN. Nie była ona bowiem wiążąca, miała tylko charakter opiniotwórczy.

- Oczywiście 26 Kwietnia to data kojarząca się z dniem wkroczenia na teren Szczecina Armii Czerwonej. Dla mieszkańców jest ona jednak ważna również z powodu ustanowienia polskiej administracji rządowej – tłumaczył podczas konferencji prasowej wicewojewoda Marek Subocz. 

To jednak nie do końca prawda. Polska delegacja dotarła do Szczecina 28 kwietnia i wtedy Piotr Zaremba przejął z rąk radzieckiego Komendanta Wojennego władzę cywilną i administracyjną. Później zresztą Polacy musieli jeszcze wycofywać się z miasta, a ostatecznie władzę administracyjną nad Szczecinem objęli 5 lipca.

W dodatku w innych miastach regionu wojewoda zdecydował o zmianie nazw ulic wywodzących się, podobnie jak w Szczecinie, od daty wkroczenia Armii Czerwonej. Przykładowo w Pyrzycach zniknie ul. 2 Marca. Można się więc domyślać, że o zachowaniu ul. 26 Kwietnia przesądziła głównie niechęć mieszkańców do dokonania zmiany nazwy, do której się przyzwyczaili.

Ulice, które zmienią nazwy

Zmieniona zostanie natomiast nazwa ul. Obrońców Stalingradu. Jej nowym patronem zostanie Edmund Bałuka. Charyzmatyczna postać szczecińskiej antykomunistycznej opozycji z czasów PRL. Jeden z liderów strajku w Stoczni Szczecińskiej w 1970 roku.

Wcześniej radni zmienili nazwy 8 innych szczecińskich ulic, a przy czterech dokonali korekty ich uzasadnień.

Planowane zmiany nazw ulic:
Przodowników Pracy - Romana Dmowskiego
Dąbrowszczaków - Haliny Gaińskiej
Lucjana Szenwalda - Jerzego Zimowskiego
Zygmunta Berlinga - Anny Walentynowicz
Andrzeja Benesza - prof. Krzysztofa Marlicza
Aleksandra Zawadzkiego - Tadeusza Zawadzkiego
Zygmunta Felczaka - Wacława Felczaka
Mariana Walczaka - kpt. Adama Walczaka

Zmieniono uzasadnienie nazw ulic 9 Maja, Młodzieży Polskiej, Samopomocy Chłopskiej oraz al. Wyzwolenia.

- Zmiana nazw ulic nie będzie wiązała się z koniecznością wymiany dokumentów przez mieszkańców – podkreśla wicewojewoda Marek Subocz. 

Decyzje wojewody mogą w terminie 30 dni zostać zaskarżone. Pierwszych zmian nazw ulic można więc spodziewać się na początku 2018 roku.