"Kolekcjonujemy dobre dźwięki” – to hasło nowego sezonu w szczecińskiej Filharmonii. 23 września podczas koncertu inaugurującego go usłyszeliśmy m.in. utwory Edwarda Griega i Gustava Mahlera, a w zgodnej opinii większości słuchaczy był to bardzo dobry wstęp do dalszych wydarzeń w tym obiekcie.

Wielkie dzieła, znakomici soliści

Orkiestrą dyrygował nowy dyrektor artystyczny Filharmonii, Rune Bergmann, a pierwsza część koncertu była transmitowana na żywo w internecie. Publiczność oklaskiwała grę hiszpańskiego pianisty Joaquína Achúcarro, który wykonał Koncert fortepianowy a-moll Griega, a następnie zaskoczył nas piękną prezentacją Nokturnu na lewą rękę Skriabina.

Melomani przyzwyczaili się, że w każdy piątek poznają kolejne wielkie dzieła z repertuaru symfonicznego. Tak też będzie w nowym sezonie, a wśród solistów, którzy będą towarzyszyli szczecińskim filharmonikom znajdą się tak doskonali muzycy jak skrzypek Linus Roth (30 września), altowiolinistka Tabea Zimmerman (17 lutego), wiolonczelista Mischa Maisky (29 marca), trębacz Gabor Boldoczki (7 kwietnia). Ten pierwszy muzyk przedstawi Koncert na skrzypce i orkiestrę M.Weinberga.

 

Folk w nowym cyklu

Oprócz cykli, które już znamy (SoundLab, Virtuoso czy Pianoforte) w programie szczecińskiej Filharmonii pojawią się także regularne koncerty wykonawców, którzy łączą muzykę folk z klasyką - pod szyldem "Rubato”. W ramach tego cyklu już 4 października w sali kameralnej zaprezentują się Same Suki, a 6 grudnia zaśpiewa tam wraz ze swoim zespołem fińska wokalistka, Wimme Saari.

Ważnym wydarzeniem pierwszej części sezonu będzie też na pewno koncert orkiestry Aukso Zespół ten, pod batutą Marka Mosia, 25 listopada zaprezentuje utwory amerykańskiego minimalisty Philipa Glassa. Cztery dni później natomiast wybitnie uzdolniona amerykańska pianistka Kate Liu - laureatka III nagrody na  ubiegłorocznym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

 

Jazz i eksperymenty

W programie wydarzeń nie zabraknie jazzu. Planowane są występy takich wykonawców jak m.in. Michał Urbaniak (9 października), a także Leszek Możdżer czy Terence Blanchard Quintet (28 maja). Młodsi melomani na pewno ucieszą się z faktu, że Filharmonia zaprosiła w tym sezonie na występy kolejnych twórców eksperymentalnych w ramach cyklu SoundLab. Pianista Frasncesco Tristano zagra aż dwukrotnie 13 października, natomiast w 17 grudnia – pod hasłem El-poetry zobaczymy grupę Rimbaud (czyli Tomasza Budzyńskiego, Mikołaja Trzaskę i Jacaszka).



Edukacja i Ślimakowe Rytmy

Warto dodać, że Filharmonia przez najbliższe miesiące będzie zaangażowana w kampanię prozdrowotną "Usłysz dobre dźwięki". Jej celem jest zwrócenie uwagi odbiorców na jakość dźwięku, dobór akustyki i zagrożenia dotyczące słuchu. 1 października, podczas Międzynarodowego Dnia Muzyki, planowany jest koncert z udziałem laureatów konkursu Ślimakowe Rytmy. Poza tym instytucja ta ma w programie bardzo liczne działania edukacyjne. W cyklu DoNuta traktuje i Raniutto prowadzone będą warsztaty i zajęcia dla najmłodszych oraz koncerty.


W hołdzie patronowi

Filharmonia w Szczecinie przygotowuje także wydarzenia na obchody 140. rocznicy urodzin swojego patrona Mieczysława Karłowicza. Orkiestra Symfoniczna nagrała płytę z kompozycjami tego twórcy (z udziałem skrzypka Bartłomieja Nizioła), a wśród nich jest m.in. Rapsodia litewska op. 11. Premiera wydawnictwa przewidziana jest pod koniec tego roku, a 2 grudnia odbędzie się specjalny koncert z repertuarem złożonym z innych dzieł Karłowicza, podczas którego zaśpiewa sopranistka Agata Zubel.