To jeden z najczęściej kupowanych chlebów w Szczecinie. Jest charakterystycznie wydłużony i lekko zaokrąglony. Ma chrupiącą skórkę, a w środku jest wilgotny i miękki. Wypiekany wg tej samej receptury już od ponad 50 lat. Chleb szczeciński został właśnie nagrodzony certyfikatem „Jakość tradycja”.
Znak ten nadawany jest przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego. To krajowy system jakości żywności uznany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisję Europejską. Certyfikat „Jakość tradycja” przyznawany jest wyłącznie produktom wytwarzanym od co najmniej 50 lat, opartym na tradycyjnej recepturze, surowcach i technologii.

- Chleb szczeciński to naturalny produkt, który mam nadzieję, że będzie w pierwszej kolejności wybierany i poszukiwany na naszym rynku. Gratuluję producentom, że przeszli całą procedurę. Wiem, że nie była łatwa, ale i znak „Jakość tradycja” jest też bardzo znamienity. Mam nadzieję, że co roku nie tylko będziemy obchodzić święto pasztecika szczecińskiego, ale także święto chleba szczecińskiego – mówił wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa podczas środowej uroczystości wręczenia znaku.

Chleb szczeciński jest wypiekany w naszym mieście od końca lat 60-tych XX wieku. Pierwsze wzmianki można odnaleźć w rodzinnych archiwach zachodniopomorskich piekarzy z 1969 roku. Jego receptura utworzona została przez piekarzy zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Spożywczych.

Prestiżowym znakiem „Jakość tradycja” będzie mogło posługiwać się 8 piekarni z Pomorza Zachodniego. Wszystkie są zrzeszone w Cechu Rzemiosł Spożywczych. Certyfikowany chleb szczeciński kupimy w:
  • Piekarni Bagietka
  • Asprod sp. z o.o.
  • Piekarni Marek Kozłowski
  • Piekarni Cukierni Wojciechowski
  • Cukierni Piekarni Woźniak sp. z o.o.
  • Piekarni z ulicy Długosza
  • Piekarni s.c. Ewa i Andrzej Reczyńscy
  • Piekarni Małyszka
Do połowy listopada br. zostało wydanych 228 certyfikatów „Jakość tradycja”. Pozostałę produkty z województwa zachodniopomorskiego, które posiadają ten znak to: świeży sok marchwiowy, sękacz kołobrzeski, świeży sok marchwiowo-selerowy oraz marchwiowy Cymes z Pojezierza Wałeckiego.