Blisko 100 teatrów z całej Polski bierze udział w ogólnopolskiej akcji „bilety za grosze”. W Szczecinie spektakle za 500 groszy obejrzymy w Pleciudze, Teatrze Współczesnym oraz Teatrze Polskim.
Z okazji obchodzonego w maju Dnia Teatru Publicznego już po raz trzeci blisko 100 teatrów w kilkudziesięciu miastach Polski wystawi spektakle za grosze. W tym roku bilety będą kosztowały 500 groszy. Cena nawiązuje do liczby teatralnych premier wystawionych w ostatnim sezonie (dokładnie było ich 530). Jak czytamy na stronie akcji, „to także wyjście naprzeciw oczekiwaniom widzów, którzy przy okazji ubiegłorocznego Dnia Teatru Publicznego zwracali uwagę na repertuar współczesny, jako na ten, który szczególnie ich interesuje”.

W tym roku zmieniła się nieco formuła akcji. Sprzedaż biletów za 500 groszy (czyli 5 zł) rozpocznie się 13 maja i będzie prowadzona jedynie w kasach teatrów, ale spektakle będą wystawiane nie tylko w następną sobotę (tak jak to miało miejsce w roku ubiegłym), ale przez cały tydzień - aż do 20 maja.

Co zoboczymy w Szczecinie?

Na spektakle za 500 groszy zapraszają trzy szczecińskie instytucje: Teatr Współczesny, Teatr Polski oraz Teatr Lalek Pleciuga. W tym pierwszym 14 maja zostanie wystawiony „Pan Tadeusz”. To pełna rozmachu inscenizacja Ireny Jun, która wydobywa pełną humoru treść jednego z najważniejszych utworów polskiej literatury, buduje dynamiczną akcję, kreśli sylwetki niezwykłych bohaterów, czyniąc go atrakcyjnym dla współczesnego widza.

W dwóch pozostałych teatrach przedstawienia za grosze będzie można obejrzeć 20 maja. Teatr Lalek Pleciuga zaprasza na najnowszy spektakl dla dzieci pod tytułem „Kiedy zakwitnie margerytka”. Jak czytamy w opisie przedstawienia, „ta prosta i urokliwa historia w piękny sposób wprowadzi młodsze dzieci w świat wartości. Co będzie silniejsze: lenistwo, strach i chęć zdobycia podziwu – czy przyjaźń? O tym przekonacie się, gdy wraz z kaczątkami wyruszycie na poszukiwanie pierwszej margerytki”.

Natomiast na scenie Teatru Polskiego w ramach akcji zobaczymy „Magię obłoków”. Jest to spektakl muzyczny oparty na muzyce Jana Kantego Pawluśkiewicza i Marka Grechuty. Piosenki układają się w metaforyczną opowieść o poszukiwaniu duchowości we współczesnym świecie. I o tym, że prawdziwy sens istnienia tkwi w sprawach najprostszych, naturze, kontakcie z drugim człowiekiem.

Akcja „bilety za grosze” po raz pierwszy odbyła się w 2015 roku z okazji 250. rocznicy powołania pierwszego polskiego teatru publicznego. Bilety kosztowały wówczas 250 groszy. W roku ubiegłym cena nawiązywała do 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare’a. Pomysłodawcą akcji jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.